ECB podjął decyzję o podniesieniu stopy procentowej o 75 pb do poziomu 1,25 proc. Ekonomiści spodziewali się takiej podwyżki i wskazywali, że Bank Kanady podwyższył w środę główną stopę procentową o 75 pb (zgodnie z prognozami). Zdaniem ekonomistów, identyczną decyzję podejmie Fed, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych. Jego najbliższe posiedzenie zaplanowano na 20 i 21 września.
Wcześniej (21 lipca) Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomi 0,50 proc. (tj. o 25 pb więcej, niż prognozowali ekonomiści). Warto dodać, że poprzednia podwyżka stóp przez ECB miała miejsce w lipcu 2011 roku.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 punktów bazowych. Tak więc stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 1,25 proc., 1,50 proc. oraz 0,75 proc., ze skutkiem od 14 września 2022" - czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego.
Jak podkreślono, po podniesieniu stopy depozytu w banku centralnym do poziomu powyżej zera dwupoziomowy system oprocentowania nadwyżek rezerw nie jest już potrzebny. W związku z tym rada prezesów postanowiła dziś zawiesić ten dwupoziomowy system, zmieniając wartość mnożnika na zero.
ECB tłumaczy, że "ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie".
Opierając się na aktualnej ocenie, rada prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Rada prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie
- czytamy.
Pierwszym powodem podwyżki stóp przez ECB, jak wskazują ekonomiści, jest rosnąca inflacja. Według danych Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 9,1 proc. r/r. (wzrost z 8,9 proc. w lipcu). Energia podrożała o 38,3 proc., żywność o 10,6 proc., inne dobra o 5 proc., a usługi o 3,8 proc.
Drugim powodem jest słabnąca waluta euro - kurs wobec dolara w poniedziałek spadł po raz pierwszy od 20 lat poniżej poziomu 0,99 dolara amerykańskiego. Słabość euro wobec dolara eksperci w ostatnich tygodniach wiążą z większymi ryzykami gospodarczymi między USA a strefą euro. To w Europie recesja jest bardziej prawdopodobna, w nas silniej uderzy też m.in. kwestia konkurencyjności związana z rosnącymi cenami energii czy gazu. Do tego Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp wcześniej od Europejskiego Banku Centralnego. W środę o godz. 14:30 kurs euro wynosi ok. 1 dolar amerykański.
Kurs euro Źródło: Stooq.pl
"Rada prezesów przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom" - czytamy w komunikacie ECB. Podkreślono, że w miarę jak obecne czynniki proinflacyjne będą z czasem wygasać, a normalizacja polityki pieniężnej - wpływać na gospodarkę i kształtowanie cen, inflacja będzie się obniżać.
"Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022, 5,5 proc. w 2023 i 2,3 proc. w 2024" - czytamy.
Tymczasem na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnym podniesieniu stóp procentowych - tym razem o 25 punktów bazowych. Od czwartku referencyjna stopa NBP będzie wynosiła 6,75 proc. To najwyższy poziom od przełomu 2002 i 2003 r.
Decyzja RPP raczej wpisuje się w prognozy ekonomistów. Przed posiedzeniem oczekiwano, że RPP podniesie stopy o 25-50 punktów bazowych. RPP podnosi stopy procentowe po raz jedenasty z rzędu. Cykl rozpoczęła w październiku 2021 r., gdy główna stopa NBP wynosiła tylko 0,10 proc.
W czwartek 8 września o godzinie 15:00 odbędzie się comiesięczna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, podczas której odniesie się on do zaordynowanej przez RPP podwyżki oraz przedstawi ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.