Europejski Bank Centralny (ECB) podejmie w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych. Obecnie oprocentowanie bazowe wynosi 0,50 proc. Bank podniósł 21 lipca stopy procentowe o 50 punktów bazowych (tj. o 25 pb więcej, niż prognozowali ekonomiści). Warto dodać, że ostatnia podwyżka stóp przez ECB miała miejsce w lipcu 2011 roku.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jaka decyzja zapadnie w czwartek? Ekonomiści prognozują, że tym razem Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe o 75 pb. Wskazują przy tym, że Bank Kanady podwyższył w środę główną stopę procentową o 75 pb (zgodnie z prognozami). Zdaniem ekonomistów, identyczną decyzję podejmie Fed, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych. Jego najbliższe posiedzenie zaplanowano na 20 i 21 września.
Pierwszym powodem podwyżki stóp przez ECB, jak wskazują ekonomiści, jest rosnąca inflacja. Według danych Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 9,1 proc. r/r. (wzrost z 8,9 proc. w lipcu). Energia podrożała o 38,3 proc., żywność o 10,6 proc., inne dobra o 5 proc., a usługi o 3,8 proc.
Drugim powodem jest słabnąca waluta euro - kurs wobec dolara w poniedziałek spadł po raz pierwszy od 20 lat poniżej poziomu 0,99 dolara amerykańskiego. Słabość euro wobec dolara eksperci w ostatnich tygodniach wiążą z większymi ryzykami gospodarczymi między USA a strefą euro. To w Europie recesja jest bardziej prawdopodobna, w nas silniej uderzy też m.in. kwestia konkurencyjności związana z rosnącymi cenami energii czy gazu. Do tego Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp wcześniej od Europejskiego Banku Centralnego.
Kurs euro wobec dolara Źródło: Stooq.pl
Podwyższenie stóp procentowych przez ECB ma przede wszystkim umocnić walutę euro. Jednak stracą na tym polscy kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we wspólnej europejskiej walucie, ponieważ ich raty wzrosną.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że na koniec kwietnia 2022 r. około 77 tys. podmiotów miało kredyty hipoteczne waloryzowane kursem euro na łączną kwotę 18,7 mld zł.
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecydowała o kolejnym podniesieniu stóp procentowych - tym razem o 25 punktów bazowych. Od czwartku referencyjna stopa NBP będzie wynosiła 6,75 proc. To najwyższy poziom od przełomu 2002 i 2003 r.
Decyzja RPP raczej wpisuje się w prognozy ekonomistów. Przed posiedzeniem oczekiwano, że RPP podniesie stopy o 25-50 punktów bazowych. RPP podnosi stopy procentowe po raz jedenasty z rzędu. Cykl rozpoczęła w październiku 2021 r., gdy główna stopa NBP wynosiła tylko 0,10 proc.
W czwartek 8 września o godzinie 15:00 odbędzie się comiesięczna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, podczas której odniesie się on do zaordynowanej przez RPP podwyżki oraz przedstawi ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.