ArcelorMittal Poland wstrzyma pracę jednego z wielkich pieców. Powodem wysokie ceny energii

ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzyma pracę jednego z wielkich pieców. Decyzję o zmniejszeniu produkcji stali podjęto ze względu na trudną sytuację rynkową oraz wysokie ceny energii.

W wyniku decyzji pod koniec września spółka zatrzyma wielki piec nr 3 w dąbrowskiej hucie. "Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców" - przekazał Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, cytowany w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielki Piec w remoncie ArcelorMittal zamyka część huty w Krakowie. Pracę może stracić 650 osób

Kryzys energetyczny dotknął ArcelorMittal Poland. Spółka wstrzyma pracę jednego z wielkich pieców

Spółka wyjaśnia, że ograniczenie produkcji jest spowodowane kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii.

Ponadto ceny uprawnień do emisji CO2, które nie dotyczą producentów stali spoza Unii Europejskiej, osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom, sprawiają, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna. "Zatrzymanie jednego wielkiego pieca (obecnie spółka posiada dwa pracujące wielkie piece) oznaczać będzie spowolnienie produkcji w części przetwórczej, w związku ze zmieniającym się portfelem zamówień na różne produkty" - czytamy w komunikacie.

Kukurydza (zdjęcie ilustracyjne) Węgiel coraz droższy. Zimą będziemy palić nawet kukurydzą i owsem?

ArcelorMittal to największy producent stali na świecie

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 16 z nich. Spółka jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu, Luksemburgu oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji.

W 2021 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 76,6 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 69,1 miliona ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 50,9 milionów ton.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?
Więcej o: