W wyniku decyzji pod koniec września spółka zatrzyma wielki piec nr 3 w dąbrowskiej hucie. "Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców" - przekazał Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, cytowany w komunikacie.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Spółka wyjaśnia, że ograniczenie produkcji jest spowodowane kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii.
Ponadto ceny uprawnień do emisji CO2, które nie dotyczą producentów stali spoza Unii Europejskiej, osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom, sprawiają, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna. "Zatrzymanie jednego wielkiego pieca (obecnie spółka posiada dwa pracujące wielkie piece) oznaczać będzie spowolnienie produkcji w części przetwórczej, w związku ze zmieniającym się portfelem zamówień na różne produkty" - czytamy w komunikacie.
ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 16 z nich. Spółka jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu, Luksemburgu oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji.
W 2021 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 76,6 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 69,1 miliona ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 50,9 milionów ton.