Amerykanie złożyli Polsce ofertę na budowę elektrowni atomowej. Pierwszy blok za 11 lat. Koszty objęte tajemnicą

Polska otrzymała od Amerykanów ofertę budowy energetyki jądrowej w kraju. Podczas spotkania z ambasadorem USA i prezesem Westinghouse Polska, Mirosławem Kowalikiem, ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała szczegółowy raport na ten temat.

Amerykanie chcą zbudować w Polsce sześć reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 rokiem. Ostatni reaktor miałby zostać oddany w 2043 roku. Anna Moskwa poinformowała, że rząd ma miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie oferty. Koszt budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej także na tym etapie objęty jest tajemnicą.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Elektrownia atomowa w Polsce. Jest plan

Dokument o nazwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej" powstawał 18 miesięcy i jego oddanie oznacza zamknięcie pierwszego etapu realizacji polsko-amerykańskiej umowy z października 2020 roku. Rząd określa dokument, jako dwustronną mapę drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przeprowadzone badania dotyczyły dostosowania amerykańskich technologii jądrowych do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych, a także kosztów całego przedsięwzięcia. Raport został zaakceptowany przez dwustronny komitet, w którym zasiedli m.in. sekretarz energii USA i polski wiceminister klimatu i środowiska.

Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania

- powiedziała amerykańska sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Anna Moskwa zaznaczyła, że Polska docenia współpracę z USA, opartą na międzyrządowej umowie podpisanej w październiku 2020 r., która doprowadziła do finalizacji Raportu koncepcyjno-wykonawczego.

Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę

- wyjaśniła Anna Moskwa. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: