Król Karol III zastąpi królową Elżbietę II na australijskich monetach. Co z banknotami?

Król Karol III zastąpi królową Elżbietę II na australijskich monetach - poinformował wiceminister skarbu Australii Andrew Leigh. Obowiązek umieszczenia wizerunku monarchy na monetach zapisany jest w prawie, jednak nie obowiązuje on w przypadku banknotów. Z tego powodu Australia wciąż zastanawia się, kto zastąpi królową Elżbietę II na wizerunku banknotów 5-dolarowych.

Australia jest powiązana unią personalną z Wielką Brytanią, co oznacza, że każdy nowy monarcha brytyjski staje się jednocześnie królem Australii. Wynika z tego m.in. to, że na monetach w Australii musi znajdować się podobizna monarchy brytyjskiego. Od 1953 roku była to Elżbieta II, ale po jej śmierci zastąpić ma ją Karol III. Zgodnie z tradycją jego twarz będzie skierowana w stronę przeciwną niż kierowała ją Elżbieta II, czyli w lewo.  

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu] Wybierz serwis

Australia. Król Karol III pojawi się na monetach w 2023 roku

Podobizna królowej Elżbiety II widnieje także na banknocie 5-dolarowy w Australii. "The Guardian" wyjaśnia jednak, że Król Karol III nie pojawi się "automatycznie" na australijskim banknocie. Wiceminister skarbu Andrew Leigh tłumaczył na konferencji, że królowa Elżbieta II znalazła się na nim ze względu na swój "osobisty" status. Pojawiły się nawet spekulacje, że zastąpić by ją miał inny Australijczyk np. działacz społeczny Edward Mabo, czego rząd nie wyklucza, jednak zaznacza, że decyzje zostaną podjęte później.

- To rozmowa, która będzie miała miejsce w rządzie. Nie ma pośpiechu w tej sprawie. Priorytetem jest teraz rozstrzygnięcie kwestii monet - cytuje Leigha Agencja Reutera.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Australia. Co z banknotami z królową Elżbietą II?

Australia ma bowiem problem z rozliczeniem monet 5-centowych. Tamtejszy rząd wciąż zastanawia się nad ich zaokrągleniem - czy ceny kończące się na 5 powinny być zaokrąglane w górę, czy w dół. - To opóźni usunięcie monety 5-centowej, chociaż obecnie jej produkcja kosztuje więcej niż jej wartość nominalna - mówił Leigh, cytowany przez "The Guardian". Dlatego też jedną z opcji jest jej całkowite wycofanie.

Agencja Reutera donosi, że Royal Australian Mint, jedyny producent monet w kraju, potwierdził, że w 2023 roku nie wyemituje żadnych monet obiegowych z podobizną królowej Elżbiety. Pozostaną one jednak wciąż legalnie obowiązującym środkiem płatniczym. Od czasu koronacji w 1953 roku wybito około 15 miliardów monet z podobizną królowej Elżbiety II.  

Więcej o: