Via Baltica. Oddano do użytku ponad 23 km nowego odcinka drogi S61 [ZDJĘCIA]

Kolejny fragment trasy Via Baltica został oddany do użytku. 13 września zakończono drugi z trzech etapów rozbudowy drogi ekspresowej S61. Mowa o odcinku Szczuczyn - Ełk Południe o długości ponad 20 km. Ostatni fragment drogi ma być oddany do użytku w roku 2023.

- Dotrzymujemy słowa danego Polakom. Via Baltica staje się faktem. Oddajemy do ruchu kolejny odcinek tego ważnego szlaku komunikacyjnego. Wkrótce kolejne dobre wiadomości dla kierowców. Wspieramy rozwój tych regionów Polski, które do tej pory były zaniedbywane. Nie ustajemy w wysiłkach, aby rozwój Polski był równomierny i sprawiedliwy - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku 

W styczniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oddała już do użytku ponad 20 km drogi na odcinku Wysokie-Raczki drogi ekspresowej S61. Teraz oddano drugi z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Mowa o odcinku Szczuczyn - Ełk Południe o długości 23,3 km. Nawierzchnia nowej drogi została wykonana z betonu cementowego i dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 11,5 tony na oś. Inwestycja kosztowała 700 mln zł. 

- Od dziś kierowcy mają do dyspozycji blisko 130 km polskiego odcinka szlaku Via Baltica, a przed końcem roku udostępnimy kolejne ponad 24 km tej trasy. W 2024 r. udostępnimy obwodnicę Łomży, łącząc w całość S61 pomiędzy Budziskiem i Ostrowią Mazowiecką - podkreślił Tomasz Żuchowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Via Baltica będzie europejską trasą?

W przyszłym roku planowane jest zakończenie budowy ostatniego - trzeciego odcinka S61 Ełk Południe - Wysokie. Do czasu jego oddania ruch między odcinkami Ełk Południe - Wysokie i Wysokie - Raczki (od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo) będzie odbywał się tak jak dotychczas, czyli przez Ełk. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że budowa drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie. "Łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica" - tłumaczy w oficjalnym komunikacie. Docelowo ma ona przejąć ruch tranzytowy pomiędzy Europą Zachodnią i krajami bałtyckimi. 

Więcej o: