Od początku lipca egzaminatorzy WORD organizują kolejne strajki. Biorą urlopy, korzystają ze zwolnień lekarskich lub stosują strajk włoski. 12 września rozpoczęła się kolejna tura protestów. W poniedziałek odwołano egzaminy w czterech ośrodkach wojewódzkich, w siedmiu kolejnych odbywały się częściowo.
Wrześniowe protesty zdają się być mniej ustrukturyzowane niż te z lipca i sierpnia. Nie ma informacji o tym, ile będą trwały dokładnie i w których ośrodkach. Informację o utrudnieniach w egzaminach przekazało PAP Stowarzyszenie Dyrektorów WORD - podaje TVN24. Jednocześnie podkreślono, że na 43 główne ośrodki egzaminacyjne w 32 egzaminy odbywały się zgodnie z zaplanowany harmonogramem.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
We wtorek 13 września odwołano już jednak egzaminy praktyczne na prawo jazdy w WORD w Częstochowie. Zaplanowane na jutro egzaminy teoretyczne, testy kwalifikacyjne i szkolenia dotyczące redukcji punktów karnych odbędą się w częstochowskim WORD zgodnie z planem. Natomiast osoby, które na wtorek mają wyznaczony egzamin praktyczny, powinny skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta WORD w Częstochowie i ustalić nowy termin. Opłaty wniesione za egzamin zachowują ważność - pisze "Dziennik Zachodni". Małgorzata Soja, zastępczyni dyrektora częstochowskiego WORD-u przekazała portalowi, że na ten moment ośrodek nie ma informacji, jak będzie wyglądała sytuacja w następnych dniach.
W poniedziałek egzaminy praktycznie odwołał WORD we Włocławku. Obecnie na stronie ośrodka widnieje informacja, że wznowienie egzaminów praktycznych planowane jest na 15 września. Zgodnie z planem odbywają się testy teoretyczne. W Bydgoszczy nie odbędą się egzaminy zaplanowane przed 14.30 we wtorek 13 września.
AKTUALIZACJA:
Stowarzyszenie Dyrektorów WORD poinformowało nas, że we wtorek 13 września na 43 główne ośrodki egzaminowania w 27 wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego egzaminy odbywają się bez zakłóceń, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
W związku z absencją egzaminatorów:
Egzaminatorzy chcą m.in. zmian w rozporządzeniu ministra transportu z 11 października 2007 roku w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców. Protestujący domagają się, aby "minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy było na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto". Domagają się również likwidacji tzw. widełek wynagrodzenia oraz dodatku zadaniowego. Chcą też utworzenia funduszu przeznaczonego na nagrody dla egzaminatorów.
W swoich postulatach zawarli również potrzebę zmiany systemu egzaminowania. Zależy im na zwiększeniu niezależności egzaminatorów, zmianie sposobów oceny przyszłych kierowców, a także trybu nadzoru egzaminów. Wszelkie zmiany miałyby zostać wypracowane przez zespół powołany przez ministra infrastruktury, który będzie się składał z przedstawicieli ministerstwa i egzaminatorów.