Nowy obowiązek i dodatkowe koszty dla właścicieli domów. Sejm przyjął przepisy

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o poprawie efektywności energetycznej budynków, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy wprowadzają m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej szacuje się na kwotę ok. 300 zł.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane. 387 posłów zagłosowało za przyjęciem noweli z poprawkami, przeciwko było 9, a 9 kolejnych wstrzymało się od głosu. Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt ma dostosować prawo do przepisów UE

Rządowy projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Nowe rozwiązania wynikają również z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, rozszerzających zakres systemów o mocy ponad 70 kW objętych obowiązkiem kontroli. Chodzi także o umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Ponadto rozwiązania zakładają wprowadzenie obowiązku dołączenia przez inwestorów (w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych) świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Zmiana zakłada też wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Nowy obowiązek, nowy wydatek

Przepisy wprowadzają obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla każdego budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego. W ocenie skutków regulacji wskazano, że szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił ok. 300 zł, czyli podobnie jak dla domu jednorodzinnego. "Ostateczna cena zależy od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł" - czytamy.

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową
Więcej o: