Nowy dodatek do prądu - tym razem dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego. Jakie są zasady?

Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego dodatku do prądu. Tym razem będzie on skierowany dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. W założeniu ma być on przyznawany na podobnych zasadach, co dodatek na węgiel, drewno, pellet czy olej opałowy. Ile wyniesie nowy dodatek na prąd?

W czwartek 15 września Mateusz Morawiecki podał szczegóły rozwiązania, które dotyczy zamrożenia stawek za prąd w 2023 roku. Dotyczy to jednak zużycia do maksymalnie 2000 kWh. Premier zapowiedział też jedną nowość - dodatek energetyczny dla osób, które prąd wykorzystują także do ogrzewania domu. 

Zobacz wideo Czy atom uratuje polską energetykę?

Dodatek do ogrzewania energią elektryczną - co wiadomo?

Domy ogrzewane energią elektryczną czy pompą ciepła nie mają szans na to, by zmieścić się w rządowym limicie tzw. "Tarczy Solidarnościowej", czyli utrzymaniu zużycia do 2000 kWh rocznie. Dlatego też rząd planuje wprowadzić nowy dodatek na prąd

Dodatek do ogrzewania prądem będzie skierowany do gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest urządzenie elektryczne - na przykład elektryczny kocioł, piec akumulacyjny, ogrzewanie podłogowe czy terma. 

Nowy dodatek ma działać na podobnych zasadach, co dodatki do węgla, pelletu, drewna, oleju napędowego czy gazu LPG. Warunkiem otrzymania świadczenia jest deklaracja złożona do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Na jeden adres zamieszkania wypłacany będzie jeden dodatek. 

Dodatek do ogrzewania na prąd - ile wyniesie?

Pomysł dodatku do ogrzewania na prąd jest całkiem nowy, dlatego nie ma oficjalnej informacji o wysokości świadczenia. Portal Infor.pl podaje jednak, że jednorazowa dopłata może wynieść 1000 złotych.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek dla gospodarstw domowych - ile wynosi dla domów ogrzewanych węglem czy pelletem?

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych jest różny w zależności od źródła ogrzewania. I tak:

  • 3000 zł - to dodatek dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy;
  • 2000 zł - to dodatek dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy;
  • 1000 zł - to dodatek dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł - to dodatek dla gospodarstw, których głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Wniosek o dodatek można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku ma maksymalnie miesiąc.

Więcej o: