Od początku roku do końca lipca 140 firm zgłosiło w urzędach pracy zwolnienia grupowe. Utrata pracy z tego powodu dotknęła 12,7 tys. osób, ale łączna liczba osób, które straciły zatrudnienie, była większa o 200 - pisze "Rzeczpospolita", która przeanalizowała miesięczne raporty Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Rządowa tarcza antyinflacyjna gwarantowała dofinansowanie pod warunkiem utrzymania średniego zatrudnienia w firmach w 2021 roku. Już wtedy firmy planowały i zgłaszały grupowe zwolnienia na 2022 rok. Widać to też w liczbach, bo - jak pisze "Rz" - liczba osób, które w tym roku straciły pracę, jest o przeszło jedną czwartą większa niż w 2021 roku.
To raczej nie koniec zwolnień. Tak jak w ubiegłym roku przedsiębiorców do restrukturyzacji zmusiła pandemia, tak w tym roku jest to wzrost kosztów prowadzenia działalności wynikający z kryzysu energetycznego.
W komentarzu dla "Rz" prof. Maria Drozdowicz-Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej twierdzi, że firmy starają się przeczekać kryzys. Mają już jednak plany, na wypadek gdyby ta strategia nie przyniosła skutku.
Ze względów wizerunkowych pracodawcy starają się unikać dużych zwolnień, ale widzimy, że wiele firm ma już awaryjne scenariusze redukcji kosztów, które zakładają również zwolnienia pracowników
- mówi z kolei Magdalena Warzybok, dyrektorka zarządzająca firmy doradczej Kincentric Poland. Można więc przypuszczać, że przedsiębiorstwa wyczekują recesji, o której głośno mówią liczni eksperci.
We wtorek GUS podał dane dot. rynku pracy. W sierpniu br. wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - w porównaniu z sierpniem 2021 r. o 2,4 proc. (i wyniosło ponad 6,5 mln etatów). W porównaniu z lipcem br. przeciętne zatrudnienie spadło o symboliczne 0,1 proc.
"W sierpniu liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw spadła o 3 tys. miesiąc do miesiąca. To dobry wynik - w sierpniu zazwyczaj mamy do czynienia z sezonowym spadkiem liczby etatów" - wskazują analitycy z Pekao.
Eksperci zauważają jednak, że na rynku pracy widać ochłodzenie od kwietnia, a liczba ofert pracy w skali roku spada.