Media o tajnej umowie firmy Adama Hofmana ws. fuzji Lotosu. Mieli przekonać do niej rząd

Firma R4S-Consulting Hungary KFT, której partnerem był Adam Hofman, były rzecznik PiS, zawarła z MOL tajną umowę na przekonanie rządu PiS do sprzedaży części stacji benzynowych koncernu Lotos węgierskiej spółce - ustalił Onet. Według doniesień TVN24, przychody oddziału firmy, w którym pracowała jedna osoba, "dobiły do blisko 3 milionów zł, a zysk na czysto za 2021 r. przekroczył 1,6 mln zł".

1 sierpnia nastąpiło oficjalne połączenie spółek PKN Orlen i Lotos. W wyniku fuzji Orlen przejął 70 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, kolejne 30 proc. objął saudyjski koncern Saudi Aramco, a 417 stacji paliw Lotos przejął węgierski MOL.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Węgier Viktor Orban świętował otwarcie biura agencji R4S w Budapeszcie

Agencja R4S założona w lipcu 2015 r. (czyli tuż przed wyborami wygranymi przez PiS), której partnerem był Adam Hofman, były rzecznik PiS, miała zawrzeć z MOL-em tajną umowę na przekonanie rządu do sprzedaży części stacji Lotosu węgierskiej spółce - podaje Onet. Serwis podkreśla jednak, że nikt nie ma dowodów na to, że za samą transakcją stoi lobbing i interes Hofmana.

"Firma R4S, w czasie, gdy w spółce pierwsze skrzypce grali Adam Hofman i dysponujący wielką wiedzą o działalności wyprzedawanego Lotosu jego były prezes Robert Pietryszyn, pracowała dla MOL" - czytamy w materiale zamieszczonym na serwisie. Natomiast w październiku 2020 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowego biura agencji R4S w Budapeszcie. R4S Consulting Hungary zarejestrowano we wrześniu 2019 r., właścicielem została spółka R4S, a prezesem Michał Wiórkiewicz. Na przyjęciu obecny był "gość specjalny" - premier Węgier Viktor Orban.

- Zbudowanie bliskich relacji polsko-węgierskich nie stanie się automatycznie. Sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy w ten proces będą zaangażowani ludzie, którzy zainwestują w to energię, czas i pieniądze. Dlatego cieszę się, że mam tu na Węgrzech ten młody, polski zespół - mówił wówczas Viktor Orban.

- Z pomysłem otwarcia biura w Budapeszcie do Michała (Wiórkiewicza - przyp. red.) przyszedł Adam (Hofman - przyp. red.), to od początku był jego pomysł - powiedział były pracownik R4S, którego cytuje Onet.

Miliony na koncie R4S-Consulting Hungary. W 2020 roku nie zatrudniała ani jednej osoby

Według dokumentów z węgierskiego sądu rejestrowego, do których dotarł TVN24, w 2020 roku, gdy podpisano pierwszą umowę, spółka R4S-Consulting Hungary nie zatrudniała ani jednej osoby. Natomiast rok później w węgierskim oddziale R4S pracowała jedna osoba. "Przychody spółki dobiły do blisko 3 milionów zł (240 mln. HUF), a zysk na czysto za 2021 r. przekroczył 1,6 mln zł (140 mln. HUF). Milion dwieście tysięcy złotych zostało wypłacone jako dywidenda dla właścicieli R4S-Consulting Hungary" - podaje TVN24.

Nie wiadomo, czy R4S Consulting Hungary KFT podpisała więcej umów z węgierskim MOL i skąd na koncie spółki pojawiły się miliony złotych. Adam Hofman na pytania TVN24 w tej kwestii odpowiedział, że "jest osobą prywatną i nie jest zainteresowany żadną aktywnością medialną". Również Onet nie uzyskał odpowiedzi na pytanie, czy Hofman "otrzymał premię od Węgrów, gdy jego koledzy z PiS zgodzili się na sprzedaż stacji Lotosu".  Jak pisze serwism "sute 'success fee' to standard przy tego rodzaju umowach".

Adam Hofman wydalony z PiS

Kariera polityczna pochodzącego z Kalisza Adama Hofmana rozpoczęła się, gdy w 2004 r. bez powodzenia kandydował z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. W 2010 r. został rzecznikiem prasowym PiS. W 2011 r. otrzymał kolejny mandat poselski i dostał się do komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

W 2013 r. zawiesił swoje członkostwo w partii do momentu wyjaśnienia nieścisłości związanych z jego zeznaniem podatkowym. Tego samego roku w grudniu został przywrócony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości, a w styczniu 2014 roku powrócił na stanowisko rzecznika prasowego partii.

W listopadzie tego samego roku Adam Hofman został zawieszony w prawach członka partii w związku z aferą wokół jego podróży służbowych (miał pobrać zaliczkę na wyjazd prywatnym samochodem, a w rzeczywistości odbył ją tanimi liniami lotniczymi). Pod koniec 2014 r. został wydalony z PiS z powodu naruszenia zasad rzetelności i etyki poselskiej. Komisja Etyki Poselskiej udzieliła Hofmanowi nagany.

Agencja R4S Consulting została założona przez Adama Hofmana, Mariusza Sokołowskiego (pracował m.in. jako rzecznik prasowy policji) oraz Michała Wiórkiewicza (w latach 2005-2007 asystent i doradca prezesów rady ministrów).

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?
Więcej o: