Media o tajnej umowie firmy Adama Hofmana ws. fuzji Lotosu. Mieli przekonać do niej rząd

Firma R4S-Consulting Hungary KFT, której partnerem był Adam Hofman, były rzecznik PiS, zawarła z MOL tajną umowę na przekonanie rządu PiS do sprzedaży części stacji benzynowych koncernu Lotos węgierskiej spółce - ustalił Onet. Według doniesień TVN24, przychody oddziału firmy, w którym pracowała jedna osoba, "dobiły do blisko 3 milionów zł, a zysk na czysto za 2021 r. przekroczył 1,6 mln zł".

1 sierpnia nastąpiło oficjalne połączenie spółek PKN Orlen i Lotos. W wyniku fuzji Orlen przejął 70 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, kolejne 30 proc. objął saudyjski koncern Saudi Aramco, a 417 stacji paliw Lotos przejął węgierski MOL.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Hofman jest zapalonym biegaczemHofman po odejściu z PiS zarabia krocie. Jego agencja PR podwoiła zyski

Premier Węgier Viktor Orban świętował otwarcie biura agencji R4S w Budapeszcie

Agencja R4S założona w lipcu 2015 r. (czyli tuż przed wyborami wygranymi przez PiS), której partnerem był Adam Hofman, były rzecznik PiS, miała zawrzeć z MOL-em tajną umowę na przekonanie rządu do sprzedaży części stacji Lotosu węgierskiej spółce - podaje Onet. Serwis podkreśla jednak, że nikt nie ma dowodów na to, że za samą transakcją stoi lobbing i interes Hofmana.

"Firma R4S, w czasie, gdy w spółce pierwsze skrzypce grali Adam Hofman i dysponujący wielką wiedzą o działalności wyprzedawanego Lotosu jego były prezes Robert Pietryszyn, pracowała dla MOL" - czytamy w materiale zamieszczonym na serwisie. Natomiast w październiku 2020 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowego biura agencji R4S w Budapeszcie. R4S Consulting Hungary zarejestrowano we wrześniu 2019 r., właścicielem została spółka R4S, a prezesem Michał Wiórkiewicz. Na przyjęciu obecny był "gość specjalny" - premier Węgier Viktor Orban.

- Zbudowanie bliskich relacji polsko-węgierskich nie stanie się automatycznie. Sukces osiągniemy tylko wtedy, gdy w ten proces będą zaangażowani ludzie, którzy zainwestują w to energię, czas i pieniądze. Dlatego cieszę się, że mam tu na Węgrzech ten młody, polski zespół - mówił wówczas Viktor Orban.

- Z pomysłem otwarcia biura w Budapeszcie do Michała (Wiórkiewicza - przyp. red.) przyszedł Adam (Hofman - przyp. red.), to od początku był jego pomysł - powiedział były pracownik R4S, którego cytuje Onet.

Adam Hofman, 2015 r.Tarcza Antykryzysowa. Firma Adama Hofmana otrzymała 163 tys. zł pomocy

Miliony na koncie R4S-Consulting Hungary. W 2020 roku nie zatrudniała ani jednej osoby

Według dokumentów z węgierskiego sądu rejestrowego, do których dotarł TVN24, w 2020 roku, gdy podpisano pierwszą umowę, spółka R4S-Consulting Hungary nie zatrudniała ani jednej osoby. Natomiast rok później w węgierskim oddziale R4S pracowała jedna osoba. "Przychody spółki dobiły do blisko 3 milionów zł (240 mln. HUF), a zysk na czysto za 2021 r. przekroczył 1,6 mln zł (140 mln. HUF). Milion dwieście tysięcy złotych zostało wypłacone jako dywidenda dla właścicieli R4S-Consulting Hungary" - podaje TVN24.

Nie wiadomo, czy R4S Consulting Hungary KFT podpisała więcej umów z węgierskim MOL i skąd na koncie spółki pojawiły się miliony złotych. Adam Hofman na pytania TVN24 w tej kwestii odpowiedział, że "jest osobą prywatną i nie jest zainteresowany żadną aktywnością medialną". Również Onet nie uzyskał odpowiedzi na pytanie, czy Hofman "otrzymał premię od Węgrów, gdy jego koledzy z PiS zgodzili się na sprzedaż stacji Lotosu".  Jak pisze serwism "sute 'success fee' to standard przy tego rodzaju umowach".

Adam HofmanAdam Hofman zamyka firmę consultingową R4S. Poprowadzi Butterfly Strategies

Adam Hofman wydalony z PiS

Kariera polityczna pochodzącego z Kalisza Adama Hofmana rozpoczęła się, gdy w 2004 r. bez powodzenia kandydował z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. W 2010 r. został rzecznikiem prasowym PiS. W 2011 r. otrzymał kolejny mandat poselski i dostał się do komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

W 2013 r. zawiesił swoje członkostwo w partii do momentu wyjaśnienia nieścisłości związanych z jego zeznaniem podatkowym. Tego samego roku w grudniu został przywrócony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości, a w styczniu 2014 roku powrócił na stanowisko rzecznika prasowego partii.

W listopadzie tego samego roku Adam Hofman został zawieszony w prawach członka partii w związku z aferą wokół jego podróży służbowych (miał pobrać zaliczkę na wyjazd prywatnym samochodem, a w rzeczywistości odbył ją tanimi liniami lotniczymi). Pod koniec 2014 r. został wydalony z PiS z powodu naruszenia zasad rzetelności i etyki poselskiej. Komisja Etyki Poselskiej udzieliła Hofmanowi nagany.

Agencja R4S Consulting została założona przez Adama Hofmana, Mariusza Sokołowskiego (pracował m.in. jako rzecznik prasowy policji) oraz Michała Wiórkiewicza (w latach 2005-2007 asystent i doradca prezesów rady ministrów).

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?
Więcej o: