Mateusz Morawiecki zapowiada waloryzację emerytur rolniczych. Ma być "bardzo znacząca"

- Zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Mówił również, że wieś "nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich".

- My, rządzący, nie chowamy głowy w piasek. Wiemy, jak jest ciężko i przede wszystkim zależy nam na jednym, aby wszyscy rolnicy wiedzieli, że jesteśmy z wami - mówił w niedzielę Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie jabłka "Dobry urodzaj jabłek to będzie realny problem" - Minister Rolnictwa

Emerytury rolnicze. Mateusz Morawiecki zapowiada "bardzo znaczącą kwotową waloryzację"

Szef rządu mówił o waloryzacji emerytur rolniczych. - Chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych - podkreślił.

- Polska wieś, chcę to stąd powiedzieć, z Ostrowi Mazowieckiej, nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich jak była. Środki europejskie są i będą, ale dokładamy do nich o wiele więcej środków krajowych z budżetu państwa polskiego - dodał.

- Tak długo, jak będziemy kierować nawą państwową, tak długo te środki dla polskiej wsi będą kierowane na dalszy rozwój polskiego rolnictwa - mówił.

Norbert Kaczmarczyk Wiceminister rolnictwa "dostał" ciągnik za 1,5 mln. Może mu się nie przydać

Mateusz Morawiecki zapowiadał dopłaty do nawozów

Natomiast na początku września, szef rządu zapowiadał kolejny program dopłat do nawozów. - Jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną czy późną zimą, będziemy powtarzać taki program dopłat do nawozów, tak jak zrobiliśmy to w 2022 roku. W tym roku on się sprawdził, ponieważ było to mniej więcej 500 złotych do hektara - mówił Morawiecki na spotkaniu z rolnikami w Dąbrowie-Moczydłach (woj. podlaskie).

Morawiecki przypomniał, że od nowego roku niemal wszyscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie na poziomie średniej unijnej. - Polscy rolnicy będą mieli wyrównane dopłaty. Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi) mówi, że będzie to 97 procent rolników, ja widziałem liczbę 95 procent. Już można śmiało powiedzieć, że prawie 100 procent rolników będzie miało wyrównane dopłaty do hektara, a więc równe warunki konkurowania - podkreślił.

Szef rządu nawiązywał do dopłat do nawozów - wnioski o dodatek można było składać od 25 kwietnia do 31 maja 2022 r. do w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Więcej na temat systemu dopłat można przeczytać w poniższym artykule:

Rolnictwo (zdjęcie ilustracyjne) Dopłaty do nawozów. Rolniku, już od dziś możesz złożyć wniosek

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami
Więcej o: