Będą kolejne dopłaty do nawozów. Mateusz Morawiecki stawia jednak warunek

Będzie kolejny program dopłat do nawozów, jeśli nie uda się opanować ich cen na rynkach - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Podlasiu. - W tym roku on się sprawdził, ponieważ było to mniej więcej 500 złotych do hektara - ocenił.

Premier powiedział we wtorek (6 września) na spotkaniu z rolnikami w Dąbrowie-Moczydłach (woj. podlaskie), że kwestia nawozów zdominowała poranne rozmowy z lokalnymi gospodarzami. Mówił o kolejnym programie dopłat do nawozów, który może ruszyć w przyszłym roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Henryk Kowlaczyk Henryk Kowalczyk: W polskich sklepach nie zabraknie żywności

Dopłaty do nawozów. Mateusz Morawiecki zapowiada program, może ruszyć późną zimą

- Jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną czy późną zimą, będziemy powtarzać taki program dopłat do nawozów, tak jak zrobiliśmy to w 2022 roku. W tym roku on się sprawdził, ponieważ było to mniej więcej 500 złotych do hektara - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier polecił również ministrowi rolnictwa opracowanie programu ponownej produkcji nawozów, mimo wysokich cen gazu. Morawiecki przypomniał, że od nowego roku niemal wszyscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie na poziomie średniej unijnej.

- Polscy rolnicy będą mieli wyrównane dopłaty. Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi) mówi, że będzie to 97 procent rolników, ja widziałem liczbę 95 procent. Już można śmiało powiedzieć, że prawie 100 procent rolników będzie miało wyrównane dopłaty do hektara, a więc równe warunki konkurowania - podkreślił.

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin Rząd wznowił produkcję nawozów. Ekspertka: PiS gasi pożar, który wywołał

Dopłaty do nawozów 2022 - zasady programu

Szef rządu nawiązywał do dopłat do nawozów - wnioski o dodatek można było składać od 25 kwietnia do 31 maja 2022 r. do w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR). Wsparcie finansowe było kierowane do producenta rolnego:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014 i któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19,
  • który do dnia złożenia wniosku o tę pomoc złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r.

Dofinansowanie dotyczyło zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów.

Wysokość pomocy finansowej dla rolników nie mogła przekroczyć iloczynu deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy w wysokości:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk;
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego".
Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami
Więcej o: