Limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny planuje wprowadzić rząd. Dla kogo?

Mrożenie cen energii w 2023 roku założył rząd w projekcie swojej ustawy. Przyjął w nim trzy limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny dla gospodarstw, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania i wykorzystują pompy ciepła. Dodatek ten ma wynieść 1500 zł.

Rząd przyjął w poniedziałek (26 września) projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepisy mają zamrozić ceny prądu, aby w 2023 roku były takie same jak w 2022 roku, jednak tylko do określonego limitu zużycia. Przepisy trafią do prac w Sejmie i muszą przejść z sukcesem cały proces legislacyjny, nim wejdą w życie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prąd, zdjęcie ilustracyjneJak sprawdzić, czy gospodarstwo domowe mieści się w limicie 2000 kWh?

Tarcza solidarnościowa na kryzys energetyczny. Mają być trzy limity zużycia prądu i dodatek elektryczny

W ramach ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego tzw. tarczy solidarnościowej, gospodarstwa domowe będą miały zamrożone ceny energii przy zużyciu do 2000 kWh rocznie. Wyższy limit - do 2600 kWh rocznie - przewidywano wcześniej dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny (z co najmniej trójką dzieci), rolników i osób niepełnosprawnych.

Jednak w przyjętym przez rząd projekcie ustawie wprowadzono trzy limity. Pierwszy - 2000 kWh rocznie - ma dotyczyć ogólnie wszystkich gospodarstw domowych. Drugi limit, na poziomie 2600 kWh, ma obejmować gospodarstwa, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. Natomiast trzeci limit ma wynieść 3000 kWh i dotyczyć rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, ma zostać wprowadzony specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 zł.

Konferencja prasowa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie w sprawie sytuacji na Odrze. Na zdjęciu Anna MoskwaMoskwa o limicie 2000 kWh: "Każdy skorzysta". Jest jedno "ale"

Mrożenie cen energii. Rząd chce przeznaczyć na to około 23 miliardy złotych

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 mld złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że gospodarstwa domowe będą mogły dzięki temu zaoszczędzić nawet 150 złotych miesięcznie.

Zobacz wideo Derski: Warto teraz brać umowy za prąd na kilka miesięcy, żeby móc je szybciej zmienić
Więcej o: