Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, muszą mieć na uwadze limity przychodów, które aktualizowane są co trzy miesiące (ponieważ co kwartał zmienia się wysokość przeciętnego wynagrodzenia).
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Powszechny wiek emerytalny w 2022 r. to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osoby, które przekroczyły ten wiek, mogą bez limitu dorabiać do emerytury, nie martwiąc się o obowiązujące progi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.
Od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS zostały obniżone o kilkadziesiąt złotych. Ma to związek ze spadkiem płac w II kwartale 2022 r.
Jak wynika z danych ZUS, pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września jest to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu.
Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - od 1 września jest to 8003,20 zł brutto. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.
Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie br. Zmienią się znowu od 1 grudnia 2022 r. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.