Pomoc dla firm, które dotknął kryzys energetyczny. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę, która ma zapewnić pomoc publiczną dla przedsiębiorców dotkniętych rosnącymi cenami energii. W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć kwotę 17,4 miliarda złotych.

Za przyjęciem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 głosowało 229 posłów, 9 było przeciw, a 203 wstrzymało się od głosu. Teraz przepisy trafią do prac w Senacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

60. posiedzenie Sejmu IX kadencjiMrożenie cen prądu, dodatek elektryczny i upusty. Sejm przyjął ustawę

Kryzys energetyczny. Rząd zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

Ustawa określa zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022-2024. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorstw, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. W 2022 roku rząd chce przeznaczyć na ten cel ponad 5 mld zł.

"W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. - ponad 4,1 mld zł" - podkreśla w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Polacy rzucili się na chrust - tak jak radził wiceminister klimatuPolacy rzucili się na chrust - tak jak radził wiceminister klimatu

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców. "Ma służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania"

"Pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.

Wsparcie będzie mogło być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych wysokimi cenami energii. Za realizację programów będzie odpowiadał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zobacz wideo Pracując zdalnie, jak możemy zaoszczędzić prąd?
Więcej o: