Rząd PiS wydrenował Fundusz Reprywatyzacji. "Rz": Rozdał 10 mld zł spółkom Skarbu Państwa

"Rzeczpospolita" donosi, że rząd wydrenował Fundusz Reprywatyzacji. W ostatnich trzech latach wyprowadzono z niego 10 mld zł. Pieniądze trafiły do spółek Skarbu Państwa. A przychody funduszu spadły w 2021 r. do... 1,10 zł.

Fundusz Reprywatyzacji gromadzi środki, które są przeznaczane na odszkodowania za bezprawnie przejęte mienie po wojnie, a także na odszkodowania dla osób represjonowanych oraz odszkodowania przyznane przez Komisję do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Od trzech lat jednak, na mocy ministerialnego rozporządzenia, rząd finansuje z niego państwowe spółki. Na wniosek premiera Skarb Państwa kupił za środki funduszu akcje i udziały w 14 spółkach za ponad 10 mld zł – ustaliła "Rzeczpospolita". 

Dysponentem Funduszu Reprywatyzacji jest od 2017 r. ministerstwo finansów.

Fundusz Reprywatyzacji wydrenowany przez PiS

Pieniądze trafiły m.in. do:

  • PGZ - 400 mln zł;
  • Polskiego Holdingu Hotelowego - 600 mln zł;
  • Centralnego Portu Komunikacyjnego - 300 mln zł;
  • Polskich Promów - 650 mln zł; 
    Premier, jak pisze "Rz", wydał polecenie zakupu akcji i udziałów ww firm.
  • Do TVP i Polskiego Radia wpłynęło z funduszu w 2016 r. 30 mln zł na podniesienie kapitału zakładowego.

PGE otrzymała z Funduszu Reprywatyzacji 2,6 mld zł, które ma przeznaczyć na inwestycje w OZE. Największa kwota trafiła jednak do firmy Gaz-System, która wzbogaciła się o 3 mld zł w formie obligacji skarbowych.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

To o tyle istotne, że fundusz od 2004 roku jest finansowany z wpływów ze sprzedaży 5 proc. akcji spółek należących do Skarbu Państwa oraz odsetkami od tych środków. A, jak pisze "Rz", fundusz został wydrenowany z pieniędzy. Ministerstwo finansów podaje, że w 2020 roku przychód Funduszu Restrukturyzacji wyniósł 30 tys. zł, a w 2021 roku ledwie 1,10 zł. 

Ministerstwo finansów nie chce powiedzieć, gdzie płyną pieniądze z Funduszu Reprywatyzacji

 "Rz" zgłosiła się do ministerstwa finansów, by poznać listę wypłat oraz wielkość wypłaconych odszkodowań. 

Wypłaty odszkodowań nie są realizowane w oparciu o listy, a o wnioski organów reprezentujących Skarb Państwa w indywidualnych sprawach. Dysponent funduszu nie jest zobligowany do tworzenia takich list

- odpisało ministerstwo. 

Więcej o: