Dodatek do ogrzewania. Dopłaty dotyczą nie tylko węgla. Oto, co musisz zrobić, żeby otrzymać 3 tys. zł

W związku z kryzysem energetycznym rząd wprowadził dopłaty do ogrzewania. Początkowo dotyczyło to tylko nieruchomości korzystających z węgla, ale ostatecznie dofinansowanie rozszerzono również o inne źródła ciepła. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dopłatę?

Według szacunków rządzących, z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 mld zł.

Dodatek do ogrzewania. Co trzeba zrobić, żeby go uzyskać?

Warunkiem przyznania dodatku, jest wpis źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ten sposób możliwa jest weryfikacja wniosku. Ten należy złożyć w urzędzie gminy do końca listopada. Urząd ma 60 dni na rozpatrzenie dokumentów i przelanie odpowiedniej kwoty. Jej wysokość jest zależna od źródła ogrzewania. 

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Dodatek węglowy. Nawet 3 tys. zł dofinansowania

3 tys. zł dodatku węglowego to jednorazowe wsparcie gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem albo peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane do końca listopada.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedawno ustawa o dodatku węglowym z 5 sierpnia 2022 r. została znowelizowana. Świadczenie w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje już nie na jedno gospodarstwo domowe, ale na jeden adres.

Dodatek elektryczny - do pomp ciepła

Co więcej, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia prądu ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. 

Dodatek do LPG

Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia i piec kaflowy na paliwo stałe, zasilanych peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, oraz kocioł olejowy, także mogą liczyć na jednorazowe wsparcie. Ile wynosi? To zależy od rodzaju materiału grzewczego:

  • pelet lub inny rodzaj biomasy - dodatek w wysokości 3 tys. zł;
  • drewno kawałkowe - dodatek w wysokości 1 tys. zł;
  • skroplony gaz LPG - dodatek w wysokości 500 zł;
  • olej opałowy - dodatek w wysokości 2 tys. zł.
Więcej o: