Auchan odebrało pracownikom dodatek inflacyjny i podnosi pensje. "O 0 zł, 100 zł brutto i 0 zł"

Auchan przestało wypłacać swoim pracownikom dodatek inflacyjny, który wprowadzono w 2021 roku. Z tego powodu NSZZ "Solidarność" nie podpisało porozumienia płacowego. Równolegle zaproponowano podwyżki. Oscylują one w wysokości około 100 zł, choć w większości wynoszą jedynie 60 zł.

W całej Polsce obserwujemy falę podwyżek w wielu firmach. Według badań ARC Rynek i Opinia, aż 49 proc. Polaków dostało podwyżkę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To przyczyniło się do wzrostu średniego wynagrodzenia. Wiąże się to bezpośrednio z inflacją, która we wrześniu wynosi już 17,2 proc. Na wyższe pensje liczą też pracownicy Auchan, ale wzrost ich wynagrodzenia będzie bardzo subtelny.  

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Auchan poszukuje pracowników i oferuje podwyżki

Wiadomości Handlowe zauważyły, że sieć od pewnego czasu poszukuje za pośrednictwem internetowych ogłoszeń o pracę kasjerów, pracowników hali sprzedażowej oraz ochroniarzy i magazynierów. Gwarantowano im wzrost wynagrodzenia od listopada. Niestety w większości to podwyżki o jedynie kilkadziesiąt złotych.  

Portal wyliczył, że agent ochrony w hipermarkecie w Piasecznie obecnie może liczyć na 3440-3690 zł brutto, a od listopada te widełki zwiększą się do przedziału 3500-3750 zł brutto, czyli o 60 zł więcej. Na taką samą podwyżkę mogą liczyć także kasjerzy. Najlepszą stawkę i również podwyżkę otrzyma pracownik magazynu Auchan w Piasecznie. Miesięczna pensja na tym stanowisku wynosi 3840 a 4090 zł brutto. Podwyżka ma zwiększyć tę kwotę o 200 zł brutto od listopada. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl.

Auchan wycofało dodatek inflacyjny 

Problem ten dotyczy nie tylko nowych, ale również starych pracowników - według informacji, do których dotarł portal Wiadomości Handlowe. - Po 18 latach podwyżka brutto 90 zł na pełnym etacie, i to jeszcze podobno dużo, bo inni mają po 60 zł brutto na całym etacie, ledwo odbijamy od najniższej pensji w kraju i do tego brak wolnych sobót, i wolne pojedyncze dni - żali się jedna z pracowniczek. 

"To niepożądane zjawisko wiąże się z utratą tzw. dodatku inflacyjnego, który firma wprowadziła w 2021 roku. Pomimo postulatu NSZZ 'Solidarność', zgłoszonego podczas rozmów płacowych na 2022 roku, dotyczącego włączenia dodatku do podstawy wynagrodzenia, Dyrekcja spółki nie zdecydowała się na taki krok. W konsekwencji decyzja ta doprowadziła do niepodpisania porozumienia płacowego na 2022 rok przez nasz związek" - wyjaśnia sytuacje NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze w Auchan w piśmie, do którego wgląd dostały Wiadomości Handlowe. 

Auchan. Ile zarabiają pracownicy Auchan?

Sam przewodniczący Komisji Zakładowej Dariusz Paczuski przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech lat realne podwyżki wynosiły go odpowiednio: 0 zł, nieco ponad 100 zł brutto i w tym roku znów 0 zł, uwzględniając utratę dodatku. Wśród załogi złość budzi również to, że nowozatrudniony pracownik zarabia tyle samo, a czasami więcej od pracownika z wieloletnim stażem.   

Auchan Polska wciąż nie odniosła się do artykułu Michała Kokoszkiewcza na portalu Wiadomości Handlowe. 

Więcej o: