500 plus z progiem dochodowym przyniosłoby sporo pożytku. Ale słowa Sobonia wywołały panikę w rządzie

Wiceminister finansów Artur Soboń w "Porannej Rozmowie" Gazeta.pl mówił, że w 500 plus mogłyby być progi dochodowe i że warto o tym rozmawiać. Kilka dni później wycofał się z tych słów. Zdementowało je także Ministerstwo Finansów i premier Mateusz Morawiecki. Eksperci uważają jednak, że próg dochodowy w przypadku tego świadczenia mógłby jeszcze bardziej ograniczyć biedę wśród dzieci.

Rodzina 500 plus to comiesięczne świadczenie wprowadzone przez rząd w 2015 roku. Aktualnie jest wypłacane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.  Jednak już w 2015 roku pojawiało się wiele głosów, że program powinien mieć progi dochodowe, bo nie każdy w równym stopniu potrzebuje dofinansowania.  

Zobacz wideo Progi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

500 plus. Czy zostaną wprowadzone progi dochodowe?

3 października wiceminister finansów Artur Soboń był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Na pytanie o ewentualne wprowadzenie progów dochodowych w 500 plus mówił: - W programie 500 plus rzeczywiście takie progi mogłyby być. Warto o tym rozmawiać. Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna. Jesteśmy rządem, który nie chowa głowy w piasek i proponuje nowe rozwiązania. 

Wywołało to niemałe poruszenie, wypowiedź wiceministra szeroko cytowały media. W czwartek Artur Soboń na Twitterze wycofał się z niej. "Po moich słowach, że warto rozmawiać, w których programach społecznych i osłonowych mogłyby być progi dochodowe, a które powinny być powszechne, ruszyła machina manipulacji. Zatem: nie ma żadnych planów wprowadzenia progów w programie 500+. Środki na ten cel są w budżecie państwa" - napisał. 

Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus z progami dochodowymi? Ministerstwo Finansów i Mateusz Morawiecki dementują

Wypowiedź z "Porannej Rozmowy" Gazeta.pl Artura Sobonia tłumaczyło także Ministerstwo Finansów. "MF nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 Plus" - poinformowano w czwartek. 

Możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego zdementował także premier Mateusz Morawiecki. - Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus - zapewnił prezes Rady Ministrów, cytowany przez RMF FM

500 plus z progami dochodowymi to szansa na likwidację całej biedy wśród dzieci

Dziś, gdy sytuacja z 500 plus okrzepła i świadczenie ma niepodważalny status, wprowadzenie progów dochodowych mogłoby wydawać się sensownym pomysłem nawet dla PiS. Naukowcy, z Ryszardem Szarfenbergiem na czele, policzyli nawet, że za 20 proc. kwoty wydawanej na 500 plus można by zlikwidować nie połowę biedy wśród dzieci (czego dokonał ten program), ale całą biedę - pisał w tekście z okazji 5-lecia 500 plus Grzegorz Sroczyński. 

Więcej o: