W. Brytania. Rosyjska ruletka z gniazdkiem zamiast pistoletu. Brak prądu nawet przez 3 godz. dziennie

Brytyjski dostawca prądu National Grid poinformował, że zimą mogą pojawić się przerwy w dostawie prądu, które mają trwać nawet do trzech godzin. Prąd będzie odcinany w godzinach szczytu. Firma zapowiada jednak system rotacyjny tak, by problemy nie dotykały całego kraju naraz.

Kryzys energetyczny jest coraz poważniejszy. Państwa wdrażają plany oszczędzania energii w instytucjach publicznych. Znów wraca też kwestia blackoutów. Pierwsza firma, która przed nimi ostrzega, dostarcza energię w Wielkiej Brytanii. 

Wielka Brytania. Codzienne, trzygodzinne blackouty będą wprowadzane rotacyjnie

Brytyjski dostawca prądu National Grid poinformował swoich klientów o możliwych przerwach w dostawach energii zimą. Blackouty miałyby w najgorszym wypadku trwać nawet do trzech godzin. Przerwy mają być zarządzone w godzinach szczytu, rano lub między 16:00 a 19:00 - informuje "The Guardian".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Żeby nie sparaliżować całego kraju, przerwy w dostawach mają być prowadzone rotacyjnie, w różnych częściach Wielkiej Brytanii. Klienci mają być informowani o przerwach z wyprzedzeniem. 

Rozwiązanie to ma na celu zmniejszyć zużycie energii o pięć proc. National Grid informuje, że mimo wszystko przerwy w dostawie są "mało prawdopodobne" i wystąpią tylko w przypadku jednoczesnego niedoboru gazu oraz zmniejszonego importu energii elektrycznej z Europy

Firma przygotowała kilka scenariuszy na zimę. Jak informują wysoko postawieni przedstawiciele branży, będzie to bezprecedensowa sytuacja. 

Nawet podczas zimnej wojny Związek Radziecki utrzymywał przepływ gazu, więc sytuacja jest nieprzewidywalna

- mówią. 

National Grid wznawia działanie elektrowni węglowych

Przedsiębiorstwo zapewnia, że podjęło szereg kroków w celu zarządzania kryzysem energetycznym. Firma jest gotowa wznowić działanie pięciu elektrowni węglowych, które mogą łącznie produkować 2 GW energii, co pozwoli zasilić do 600 tys. gospodarstw domowych.

Ponadto ruszyła kampania, która ma przekonać przedsiębiorców i odbiorców indywidualnych do korzystania poza szczytami zapotrzebowania. Odbiorcy z inteligentnymi licznikami mają płacić dodatkowo za prąd pobierany poza tymi okresami. 

Więcej o: