Nobel z ekonomii przyznany. Nagroda za badania m.in. na temat kryzysów finansowych

W poniedziałek 10 października Nobel z ekonomii został przyznany po raz 54-ty. Tegorocznymi zwycięzcami są Ben Bernanke, Douglas Diamond oraz Philip Dybvig.

W przeciwieństwie do przyznawanych od 1901 roku nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Zobacz wideo Zandberg: W większości cywilizowanych krajów europejskich raty kredytów są stałe. W Polsce banki zaprosiły do kasyna

Nobel z ekonomii przyznany

Laureatami ekonomicznego Nobla w tym roku zostali Ben Bernanke, Douglas Diamond oraz Philip Dybvig. Nagrodę przyznano za badania nt. badania banków i kryzysów finansowych. Zgodnie z ich badaniami, banki mogą być użyteczne w czasie kryzysów, ale wymagają odpowiednich regulacji.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Polacy bez Nobla z ekonomii, tylko dwie kobiety z nagrodą

Wśród dotychczas nagrodzonych Noblem ekonomistów nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wówczas amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku) za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.

W gronie laureatów są tylko dwie kobiety - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009, oraz nagrodzona w 2019 roku francusko-amerykańska ekonomistka Esther Duflo.

Więcej o: