W przeciwieństwie do przyznawanych od 1901 roku nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
Laureatami ekonomicznego Nobla w tym roku zostali Ben Bernanke, Douglas Diamond oraz Philip Dybvig. Nagrodę przyznano za badania nt. badania banków i kryzysów finansowych. Zgodnie z ich badaniami, banki mogą być użyteczne w czasie kryzysów, ale wymagają odpowiednich regulacji.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Wśród dotychczas nagrodzonych Noblem ekonomistów nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wówczas amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku) za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.
W gronie laureatów są tylko dwie kobiety - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009, oraz nagrodzona w 2019 roku francusko-amerykańska ekonomistka Esther Duflo.