Wesele. Podatek od darowizny za prezent ślubny. Ile? Jak go uniknąć? Jaki druk PIT?

Wartość prezentów ślubnych sięga nierzadko kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wymaga natomiast rozliczania się ze skarbówką. Kiedy zapłacimy podatek od prezentów ślubnych? Kiedy można tego uniknąć?

Od droższych prezentów ślubnych para młoda musi zapłacić podatek. Dotyczy to również gotówki. Prezenty są bowiem rozpatrywane jako darowizna. 

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba zapłacić?

Niezależnie od okazji, z jakiej podarowani prezent - ślub, komunia czy urodziny w świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy prezent - nawet gotówka - jest darowizną. Zatem wspomniany wcześniej podatek od prezentów ślubnych jest traktowany jak podatek od darowizny. Ten waha się od 3 proc. do nawet 20 proc.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wysokość podatku od prezentu ślubnego zależy od dwóch czynników: wartości prezentu i przynależności darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych. Wszystko wyjaśnia nam art. 14 ust. 3. Ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wyróżnia następujące grupy podatkowe:

  • grupa I - należą do niej małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym macocha i teściowie;
  • grupa II - należą do niej zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupa III - należą do niej pozostałe osoby.

Wyszczególnione powyżej grupy podatkowe będą musiały zapłacić podatek od prezentów ślubnych lub jakiejkolwiek przyjętej darowizny po przekroczeniu konkretnej wartości. Warto pamiętać, że dotyczy to wartości wszystkich prezentów otrzymanych od jednej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat:

  • w przypadku I grupy podatkowej limit wynosi 9637 zł,
  • w przypadku II grupy podatkowej limit wynosi 7276 zł,
  • w przypadku III grupy podatkowej limit wynosi 4902 zł.

Przekraczając limit, osoba obdarowana ma obowiązek zgłosić fakt przyjęcia darowizny do Urzędu Skarbowego. Nowożeńcy muszą złożyć odpowiedni formularz w ciągu miesiąca od otrzymania prezentu ślubnego przekraczającego limit, a następnie fiskus wyliczy kwotę podatku.

Darowiznę rozlicza się na formularzu SD-Z. Formularze podatkowe są dostępne na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl) w usłudze e-Deklaracje. Można je podpisać danymi autoryzującymi lub kwalifikowanym podpisem.

Podatek od prezentów ślubnych. Jak uniknąć?

Podatku od prezentów ślubnych nie trzeba płacić, jeśli nie zostanie przekroczony limit. Jednak są też inne sposoby. I grupę podatkową można rozbić na tzw. grupę 0. Zaliczają się do nich: małżonek, rodzeństwo, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Dla grupy 0 limit wynosi tyle samo co dla grupy I - 9637 zł.

Prezent ślubny od członka rodziny z tzw. grupy 0, który przekroczy ten limit niekoniecznie musi zostać zgłoszony. Zwolnienie z podatku od darowizny od osób z grupy 0 przysługuje, gdy prezent w ciągu sześciu miesięcy zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego. Składając odpowiedni dokument, unikniemy płacenia podatku od prezentów ślubnych. Warto o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku i odsetek.

Więcej o: