PGE sprzedaje węgiel brunatny. Ekolodzy załamani. "Lepiej założyć maski antysmogowe"

PGE Polska Grupa Energetyczna w środę rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego z kopalni w Turowie i Bełchatowie. Ekolodzy są zgodni, że to fatalna wiadomość dla środowiska i radzą, aby wyposażyć się w maseczki antysmogowe. - To katastrofa - komentują zmiany.

Zakup węgla w kraju staje się coraz większym problemem, dlatego rząd szuka innych rozwiązań, aby dostarczyć surowiec klientom detalicznym. W ustawie o programach wsparcia dla przedsiębiorców posłowie PiS zawarli poprawkę, zgodnie z którą do sprzedaży został dopuszczony także węgiel brunatny. Ominięto w ten sposób konieczność sporządzenia oceny skutków regulacji, a te mogą być naprawdę zatrważające.  

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

PGE będzie sprzedawać węgiel brunatny

PGE GIEK rozpoczęła w środę 12 października sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Węgiel brunatny trafi na rynek z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie. 

- W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną w Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Ceny węgla. Ile kosztuje węgiel brunatny w PGE?

Węgiel brunatny będzie można kupić dużo taniej od np. węgla kamiennego, za który na stronie Polskiej Grupy Górniczej należy zapłacić 1770 zł za tonę. Cena za tonę węgla brunatnego z kopalni w Bełchatowie zaczyna się od 191,51 zł, a z kopalni Turów od 327,18 zł.  

Analitycy SmogLab zwracają jednak uwagę, że "aby ogrzać dom węglem brunatnym z Bełchatowa potrzeba go nawet 3-4 razy więcej niż węgla kamiennego. Węgiel brunatny, nawet przesortowany, raczej nie nadaje się też do kotłów automatycznych, bo jest zbyt miękki - może się pokruszyć i zapchać podajnik". Zmiany podsumowują krótkim stwierdzeniem: "wraca patologia".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Węgiel brunatny to cios dla środowiska 

Warto też zwrócić uwagę no to, że oprócz ceny wyraźnej w złotówkach, ogromną cenę za spalanie węgla brunatnego płaci środowisko i my naszym zdrowiem. 

- To katastrofa. Naprawdę nie bez powodu palenie węglem brunatnym było do tej pory zakazane. Domowe kominy nie mają filtrów. W powietrze trafia trzykrotnie więcej siarki i pięciokrotnie więcej rtęci niż w przypadku węgla kamiennego. To wszystko będzie się unosić nad Polską. To będzie gęsty, wilgotny dym. Założenie maski z filtrem antysmogowym będzie w tym roku szczególnie zalecane, zwłaszcza w okresie, gdy będzie bezwietrznie - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.   

Więcej o: