Premier reaguje na materiał Gazeta.pl. Jednoznaczna deklaracja w sprawie 500 Plus

- W programie 500 plus rzeczywiście progi dochodowe mogłyby być. Warto o tym rozmawiać - powiedział na początku października w Porannej Rozmowie Gazeta.pl wiceminister finansów Artur Soboń. Deklaracja wiceszefa resortu finansów wywołała taką burzę, że odniósł się do niej znowu sam Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do możliwości wprowadzenia progów dochodowych w programie 500 Plus. Szef rządu zapewnił podczas wizyty w Polskim Radiu, że zmiany, które miałyby utrudnić uzyskanie pieniędzy, nie są planowane.

Zobacz wideo Progi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

500 Plus do zmiany? Premier Mateusz Morawiecki przecina spekulacje

Szef rządu pytany był o wypowiedź Artura Sobonia, która padła w Porannej Rozmowie Gazeta.pl na początku miesiąca.

- Program 500 plus będzie kontynuowany w obecnym kształcie

- stwierdził premier w Programie 3. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze wypowiedzi na temat deklaracji Artura Sobonia. 

Zapowiedział jednocześnie "obudowywanie tego programu kolejnymi programami społecznymi, społeczno-demograficznymi, jak na przykład rodzinny kapitał opiekuńczy albo program budowy bardzo szybkiej rozbudowy miejsc w żłobkach". 

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 PlusProgi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

Wypowiedź ministra wywołała burzę. Co mówił w Gazeta.pl

Zamieszanie wokół 500 Plus wybuchło 4 października. - W programie 500 plus rzeczywiście progi dochodowe mogłyby być. Warto o tym rozmawiać - powiedział wówczas w Porannej Rozmowie Gazeta.pl wiceminister finansów Artur Soboń. 

Wiceszef resortu finansów twierdził, że zmiany są możliwe. - Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna. Jesteśmy rządem, który nie chowa głowy w piasek i proponuje nowe rozwiązania i te rozwiązania, także w zakresie polityki energetycznej, będą jeszcze proponowane przez rząd - dodał. 

Artur Soboń o "machinie manipulacji"

Słowa polityka wywołały obawy o losy świadczenia. Dlatego kilka dni później zapewnił, że został źle zrozumiany. - Po moich słowach, że warto rozmawiać, w których programach społecznych i osłonowych mogłyby być progi dochodowe, a które powinny być powszechne, ruszyła machina manipulacji - napisał w mediach społecznościowych.

- Nie ma żadnych planów wprowadzenia progów w programie 500 Plus. Środki na ten cel są w budżecie państwa - stwierdził. Czwartkowa wypowiedź szefa rządu potwierdza tę deklarację.

500 Plus jest świadczeniem przyznawanym od 2016 roku. By je otrzymać, nie trzeba spełnić żadnych kryteriów dochodowych.  

Artur SobońProgi w 500 plus i nagłe rozdwojenie wiceministra Sobonia

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: