Tauron niespodziewanie wypowiada umowy na dostawy gazu kilkudziesięciu tysiącom klientów

Tauron wypowiada umowy na dostawy gazu grupie kilkudziesięciu tysięcy klientów z dniem 30 listopada. W listach spółka tłumaczy decyzję "niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu". Tauron uspokaja, że choć klienci będą musieli podpisać umowę z nowym sprzedawcą, to zmiana dostawcy odbędzie się bez przerw w dostawie gazu.

Internauci informują, że Tauron wypowiada umowy dotyczące dostaw gazu. Spółka wyjaśnia w listach do klientów, że "decyzja spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu".

Jarosław Kaczyński i Jacek SasinKryzys energetyczny. Polacy winią Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina

Kryzys energetyczny. Tauron wypowiada umowy na dostawy gazu 

"Dostałam dzisiaj list od spółki Tauron, która dostarcza mi gaz. W skrócie, jak powiedziano, wprowadzenie rządowej tarczy inflacyjnej i urzędowej ceny gazu powoduje wycofanie się spółki ze sprzedaży paliwa gazowego. Tym samym wypowiedziano mi umowę i mam szukać nowego operatora" - wyjaśniła w poniedziałek internautka.

"Krok rządu przekłada się na to, że spółka Skarbu Państwa nie chce świadczyć usługi, bo jej się to nie opłaca i rozwiązuje ze mną arbitralnie umowę i mam szukać innej spółki Skarbu Państwa, która mi będzie ten gaz dostarczać" - dodała.

Tauron wyjaśnił w liście, którego treść opublikowała internautka: "Sprzedawca gazu musi zapewnić państwu ofertę taryfową z cenami zatwierdzonymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Tym samym są państwo objęci mechanizmem urzędowej kontroli ceny gazu. Zapewniona państwu ochrona prawna cen gazu pozwoliła nam na bezpieczne dla państwa wycofanie przez nas oferty sprzedaży paliwa gazowego".

Jak czytamy dalej, Tauron wypowiada umowę na dostawę gazu z dniem 30 listopada. "Do tego czasu będziemy państwu dostarczać gaz na dotychczasowych zasadach" - podkreśla spółka. W liście wyjaśniono również, że "zmiana sprzedawcy gazu jest prosta - prawie wszystkie formalności załatwia za państwa nowy sprzedawca gazu".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tauron wypowiada umowy ws. dostaw gazu. PGNiG będzie sprzedawcą rezerwowym

Spółka Tauron Sprzedaż w odpowiedzi na pytanie zadane przez TVN24 informuje z kolei, że sprzedawcą rezerwowym będzie w tym przypadku PGNiG. "PGNiG Obrót Detaliczny zapewni ciągłość dostaw gazu do wspomnianych klientów po 30 listopada 2022 roku. Wszyscy uprawnieni odbiorcy będą rozliczani wg taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzonej przez prezesa URE, czyli wg tych samych cen, co pozostali klienci indywidualni" - poinformowała firma.

Jak czytamy, wypowiedzeniem umów na dostawy gazu objęto kilkadziesiąt tysięcy klientów. Biuro prasowe państwowego przedsiębiorstwa wyjaśniło, że są oni informowani w tej sprawie w formie listowej, a także będą otrzymywać maile i SMS-y przypominające o piśmie oraz powiadomienia na portalu i w aplikacji Mój Tauron.

Kto blokuje wiatraki? Zielony Poranek Gazeta.pl60 terowatogodzin dziury w energetyce. Kto blokuje zmiany w ustawie 10H?

Ekspertka: Zamrażanie cen dla odbiorców i mechanizm rekompensat "jest źle skonstruowany"

Powyższe pisma dotyczą dostaw gazu. Joanna Maćkowiak-Pandera, ekspertka ds. energetyki i klimatu uważa, że "wkrótce podobne pisma będą przychodzić od spółek obrotu energią elektryczną".

Prezeska Forum Energii przekonuje na Twitterze, że zamrażanie cen dla odbiorców i zaproponowany mechanizm rekompensat "jest źle skonstruowany i niesie ze sobą duże ryzyka, których spółki obrotu nie udźwigną".

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?
Więcej o: