USA uwolnią na rynek 15 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy. Reakcja na decyzję OPEC+

Rząd Stanów Zjednoczonych planuje uwolnić ze strategicznych rezerw ropy naftowej 15 milionów baryłek tego surowca. Ropa trafi na rynek w grudniu. Decyzja o uwolnieniu rezerw, którą w środę ogłosi prezydent Joe Biden, jest odpowiedzią na ruch grupy OPEC+, która zdecydowała o ograniczeniu produkcji ropy.

Po wybuchu wojny w Ukrainie i gwałtownym wzroście cen ropy na rynkach światowych, prezydent USA Joe Biden ogłosił uwolnienie z rezerw strategicznych 180 mln baryłek ropy naftowej. 15 milionów baryłek, które trafi na rynek w grudniu, jest ostatnią partią z tego pakietu. Joe Biden ma ogłosić tę decyzję w środę - informuje Biały Dom w komunikacie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny ropy. USA odpowiadają na ruch OPEC+

Celem uwolnienia ropy z rezerw strategicznych jest ustabilizowanie cen energii na całym świecie i ograniczenie cen paliwa w Stanach Zjednoczonych. Cena benzyny, która w USA kilka miesięcy temu wynosiła średnio 5 dolarów za galon, spadła o ponad dolara. Strategiczne rezerwy ropy naftowej USA mogą pomieścić 714 milionów baryłek. Obecnie znajduje się w nich niewiele ponad 400 milionów baryłek.

Decyzja o uwolnieniu 15 milionów baryłek ropy z zapasów strategicznych zostanie ogłoszona niedługo po ograniczeniu przez OPEC+ produkcji ropy o 2 miliony baryłek dziennie. Rząd Joe Bidena zarzucił stojącej na czele kartelu Arabii Saudyjskiej sprzyjanie Moskwie poprzez utrzymywanie wysokich cen ropy, będącej głównym źródłem dochodów Rosji. Amerykańscy republikanie twierdzą jednak, że administracja stara się obniżyć ceny paliw przed wyborami do Kongresu.

Cena ropy naftowej WTI spadła w poniedziałek poniżej poziomu 82 dolarów za baryłkę, a obecnie jest to 83 dolary. Z kolei w przypadku europejskiego typu ropy Brent, cena surowca wynosi ok. 91 dolarów za baryłkę.

Wysokie ceny energii. "Decyzja OPEC jest niepomocna i niemądra"

- Uważam, że decyzja OPEC jest niepomocna i niemądra - nie ma pewności, jaki będzie jej wpływ, ale z pewnością jest to coś, co wydaje mi się nieodpowiednie w okolicznościach, z jakimi mamy do czynienia - mówiła amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen w rozmowie z "Financial Times". Tłumaczyła, że największym zmartwieniem jest to, jak ta sytuacja wpłynie na kraje rozwijające się, które z powodu wysokich cen energii cierpią najdotkliwiej.

Ruch OPEC+ to porażka zabiegów prezydenta USA. Joe Biden mocno naciskał na powstrzymanie cięcia wydobycia ropy, walcząc o zatrzymanie podwyżek cen paliw - podkreślała Agencja Reutera, powołując się na rozmowy z wieloma przedstawicielami rządu w Waszyngtonie i ekspertami z USA i krajów arabskich. Oczywistym powodem jest ograniczenie możliwości zasilania rosyjskiego budżetu - droga ropa finansuje rosyjską wojnę w Ukrainie.

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy
Więcej o: