Mateusz Morawiecki: 13 i 14 emeryturę chcemy wprowadzić na stałe

- Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP. Tego symbolem jest 13 i 14 emerytura, które chcemy wprowadzić na stałe - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Premier wyjaśnił również, jak wzrosną przyszłoroczne emerytury.

13. emerytura to jednorazowe świadczenie, które wprowadzono na stałe. "Trzynastka" została wypłacona po raz pierwszy w 2019 roku. Natomiast pierwsze wypłaty 14. emerytury ruszyły w 2021 roku, jednak to jednorazowe świadczenie, choć było wypłacane seniorom również w bieżącym roku, nie zostało wprowadzone na stałe. Rząd chce to zmienić.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej świadczeniom dla emerytówRekordowa waloryzacja emerytur. Rząd idzie na całość po głosy seniorów

14. emerytura na stałe? Mateusz Morawiecki: Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił, że w latach 2019-2022 do emerytów i rencistów trafiło 47,8 mld zł w wyniku wypłat 13 i 14 emerytur. - Polska została zbudowana na waszej pracy, zmieniamy ją w kierunku nowoczesnego państwa, które troszczy się o najsłabszych. Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP. - mówił premier.

- Tego symbolem jest 13 i 14 emerytura, które chcemy wprowadzić na stałe - podkreślił. - W 2022 roku do emerytów i rencistów trafiło o 18,4 mld zł więcej w ramach waloryzacji rent i emerytur - wyliczał Morawiecki.

Natomiast ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła dziś, że 14 emerytura zostanie wypłacona również w 2023 roku. - W przyszłym roku będzie wypłacana 13 i również 14 emerytura. Decyzja już została podjęta - powiedziała w Programie I Polskiego Radia. Dodała, że "trzynastka" i "czternastka" będą na poziomie minimalnej emerytury.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury w październiku niższe niż we wrześniu? Ile dostaną emeryci?

Waloryzacja emerytur 2023. Świadczenia będą wyższe

Mateusz Morawiecki mówił również we wtorek, jak wzrosną emerytury w 2023 roku. - Nasz rząd zawsze dostrzega wkład emerytów w budowę naszego państwa. Nie bylibyśmy w tym miejscu bez ogromnej pracy naszych emerytów. Najbliższa waloryzacja będzie co najmniej na poziomie 250 zł - powiedział.

Waloryzacja emerytury i rent w 2023 roku wyniesie 13,8 proc. Zatem najniższa emerytura ma wynieść 1588,44 zł.

- Budujemy silną Polskę, Polskę przyszłości opartą na stabilnym fundamencie, którym jest polityka senioralna i troska o naszych seniorów. Od 2015 r. staramy się, żeby waloryzacja rent i emerytur nie była jedynie symboliczna a godna - powiedziała obecna na konferencji ministerka rodziny Marlena Maląg.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów
Więcej o: