Mateusz Morawiecki: 13 i 14 emeryturę chcemy wprowadzić na stałe

- Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP. Tego symbolem jest 13 i 14 emerytura, które chcemy wprowadzić na stałe - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Premier wyjaśnił również, jak wzrosną przyszłoroczne emerytury.

13. emerytura to jednorazowe świadczenie, które wprowadzono na stałe. "Trzynastka" została wypłacona po raz pierwszy w 2019 roku. Natomiast pierwsze wypłaty 14. emerytury ruszyły w 2021 roku, jednak to jednorazowe świadczenie, choć było wypłacane seniorom również w bieżącym roku, nie zostało wprowadzone na stałe. Rząd chce to zmienić.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura na stałe? Mateusz Morawiecki: Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił, że w latach 2019-2022 do emerytów i rencistów trafiło 47,8 mld zł w wyniku wypłat 13 i 14 emerytur. - Polska została zbudowana na waszej pracy, zmieniamy ją w kierunku nowoczesnego państwa, które troszczy się o najsłabszych. Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP. - mówił premier.

- Tego symbolem jest 13 i 14 emerytura, które chcemy wprowadzić na stałe - podkreślił. - W 2022 roku do emerytów i rencistów trafiło o 18,4 mld zł więcej w ramach waloryzacji rent i emerytur - wyliczał Morawiecki.

Natomiast ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła dziś, że 14 emerytura zostanie wypłacona również w 2023 roku. - W przyszłym roku będzie wypłacana 13 i również 14 emerytura. Decyzja już została podjęta - powiedziała w Programie I Polskiego Radia. Dodała, że "trzynastka" i "czternastka" będą na poziomie minimalnej emerytury.

Waloryzacja emerytur 2023. Świadczenia będą wyższe

Mateusz Morawiecki mówił również we wtorek, jak wzrosną emerytury w 2023 roku. - Nasz rząd zawsze dostrzega wkład emerytów w budowę naszego państwa. Nie bylibyśmy w tym miejscu bez ogromnej pracy naszych emerytów. Najbliższa waloryzacja będzie co najmniej na poziomie 250 zł - powiedział.

Waloryzacja emerytury i rent w 2023 roku wyniesie 13,8 proc. Zatem najniższa emerytura ma wynieść 1588,44 zł.

- Budujemy silną Polskę, Polskę przyszłości opartą na stabilnym fundamencie, którym jest polityka senioralna i troska o naszych seniorów. Od 2015 r. staramy się, żeby waloryzacja rent i emerytur nie była jedynie symboliczna a godna - powiedziała obecna na konferencji ministerka rodziny Marlena Maląg.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów
Więcej o: