Nowy podatek od nieruchomości? Rząd na serio bierze się za hurtowe zakupy mieszkań

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi rozwiązaniami prawnymi mającymi zwiększyć dostępność mieszkań dla nabywców indywidualnych. Waldemar Buda potwierdził słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział możliwość wprowadzenia nowego podatku dla firm, które mieszkania kupują hurtowo.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnił, że jego resort pracuje nad regulacjami, które uderzyć mogą w firmy i osoby dokonujące zakupów na rynku nieruchomości na dużą skalę. "Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań" - potwierdził szef resortu rozwoju w komentarzu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Zobacz wideo "Studio Biznes" o pieniadzącach z UE

Nowy podatek od nieruchomości? Znamy pierwsze szczegóły

Waldemar Buda wyjaśnił, że nowe rozwiązania prawne "zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach". Celem jest to, by "nabywcy indywidualni jak najszybciej byli preferowani w zakupie mieszkania" - dodał. 

Rodziny nie powinny przecież konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi

- czytamy w komunikacie przesłanym PAP. 

Mateusz Morawiecki sugeruje wprowadzenie nowego podatku

Regulacje w zakresie podatku dla firm, które specjalizują się w masowym zakupie nieruchomości, zapowiadane były już kilka miesięcy temu. W ostatnich dniach po raz kolejny odniósł się do nich szef rządu. Mateusz Morawiecki zapewnił, że prace nad nową daniną są już prowadzone.

Obejmują przede wszystkim ewentualne dodatkowe opłaty w przypadku, kiedy fundusz kupuje hurtem mieszkania, bo to de facto podnosi też cenę mieszkań dla zwykłych Polaków dla Polskich rodzin, które chcą kupić mieszkanie

- stwierdził Morawiecki.

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin Rząd zapowiada nowy podatek. Stawka? Aż 50 proc.

Nowy podatek może przynieść nawet 150 mln zł rocznie

Wcześniejsze doniesienia medialne mówiły, że nad nowym podatkiem od nieruchomości pracuje też Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ramach projektu powstać miałby specjalny fundusz z rocznym budżetem wynoszącym 100-150 mln zł rocznie. Jak twierdzi "DGP", źródłem środków miałby być nowy podatek - płacić miałyby fundusze inwestycyjne czy firmy specjalizujące się w hurtowym zakupie nieruchomości.

Tego typu rozwiązanie nie byłoby nowością w Europie. Podobna danina transakcyjna obowiązuje w Irlandii. Podmioty, które zakupiły tam co najmniej 10 nieruchomości, muszą odprowadzić 10-procentowy podatek w ciągu 12 miesięcy.

Dom (zdjęcie ilustracyjne) Nowy obowiązek i koszty dla właścicieli domów. Kto jest zwolniony?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: