Tauron sprzedaje kopalnie za "złotówkę", przejmie je Skarb Państwa. Warunkowa umowa

Tauron zawarł warunkową umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, w skład której wchodzą zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze. Ministerstwo Aktywów Państwowych kupi kopalnie od spółki za 1 zł.

Paweł Szczeszek i Tomasz Szczegielniak, prezes i wiceprezes grupy Tauron podpisali w piątek w Warszawie warunkową umowę sprzedaży z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem - czytamy w komunikacie spółki.

Tauron sprzedaje akcje Tauron Wydobycie za "złotówkę"

"Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży ze Skarbem Państwa przybliża nas do zakończenia procesu wydzielenia aktywów wydobywczych z grupy Tauron. To jeden z najważniejszych procesów restrukturyzacyjnych prowadzonych w grupie w ostatnich latach. Jego finalizacja przybliży nas do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Tauron poprzez odblokowanie potencjału inwestycyjnego grupy" - powiedział Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia, cytowany w komunikacie.

Cena zbycia 1 zł uwzględnia długoterminowe projekcje finansowe obejmujące lata 2022-2049 i została ustalona w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Spółka powiadomiła, że wartość bilansowa netto posiadanych przez Tauron akcji spółki, uwzględnionych w cenie nabycia i pomniejszona o dokonane odpisy aktualizujące, wynosi obecnie 0 zł.

"Na wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych wpływa przede wszystkim konieczność pokrycia przyszłych potrzeb finansowych spółki, w tym na realizację inwestycji zapewniających funkcjonowanie tych kopalni w perspektywie zgodnej z rządowymi planami dla sektora" - dodał prezes Taurona.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tauron podpisał warunkową umowę sprzedaży ze Skarbem Państwa

Zakup kopalni przez Skarb Państwa uwarunkowany jest nieskorzystaniem przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ("KOWR") z prawa pierwokupu akcji spółki oraz umorzeniem zadłużenia Tauron Wydobycie wobec Tauron Polska Energia. Wartość bilansowa wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych wynosi 0 zł. Do transakcji, po spełnieniu warunków zawieszających, dojdzie nie wcześniej niż 31 grudnia 2022 r.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Tauron Wydobycie to obecnie jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. W grupie Tauron zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze.

Skarb Państwa przejął od PGE udziały w PGG

Natomiast na początku sierpnia br. poinformowano o zbyciu posiadanych pakietów akcji Polskiej Grupy Górniczej przez ECARB (spółka zależna Energi), PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka zależna PGE), PGNiG Termika, Enea, Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks. 

Spółki energetyczne sprzedały akcje PGG na rzecz Skarbu Państwa. Za każdy pakiet zapłacono "złotówkę", a więc łącznie było to 7 zł.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: "Tani węgiel będzie pomieszany z drogim". Co ma na myśli prezes?
Więcej o: