"Dobry Start". Wciąż jest czas na złożenie wniosku o 300 plus na wyprawkę szkolną

Do 30 listopada można złożyć wniosek o świadczenie "Dobry Start". O dopłatę do wyprawki szkolnej można ubiegać się przez internet.

300 plus to zwyczajowa nazwa dla programu "Dobry Start". W jego ramach rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymują wyprawkę w wysokości 300 zł.

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Kiedy wypłata 300 plus?

Wnioski są przyjmowane od 1 lipca, ale choć rok szkolny rusza z początkiem września, to o przyznanie świadczenie "Dobry Start" można się ubiegać do 30 listopada. 300 zł dofinansowania zostanie przekazane na konto w ciągu 2 miesięcy od złożenia dokumentów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W kolejnych latach warto o świadczenie ubiegać się wcześniej. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 

Od ubiegłego roku wniosek o 300 plus można złożyć jedynie online. Do wyboru mamy jeden z trzech sposobów. Przez:

  • portal emp@tia,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS. 

Wnioski o 300 plus rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ubiegłego roku zajmuje się także wypłatą świadczenia. Proces ten został w pełni zautomatyzowany. W przyszłości to samo czeka 500 plus. Środki z 300 plus są przekazywane bezpośrednio na konto, nie można otrzymać ich w formie gotówkowej. 

Dla kogo 300 plus? 

300 plus przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które uczą się w szkole i nie przekroczyły 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. "Dobry start" przysługuje każdemu uprawnionemu niezależnie od dochodów.

Dofinansowanie nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. W sytuacji, gdy uczeń ma już minimum 18 lat, może złożyć wniosek samodzielnie.

Więcej o: