Część emerytów może ubiegać się o dodatkowe świadczenie - 500 plus dla seniora. Otrzymają je osoby, które spełniają określone warunki - chodzi m.in. o stan zdrowia i miesięczne dochody. Potoczna nazwa wskazuje, że świadczenie przysługuje tylko osobom starszym, ale tak naprawdę mogą je otrzymać wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i mogą potwierdzić to odpowiednim orzeczeniem.
Świadczenie 500 plus dla seniora, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, można otrzymać, jeśli:
W przypadku seniorów (emerytów i rencistów), 500 plus można otrzymać, gdy jest się uprawnionym do tych świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych), ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł.
W przyszłym roku może to ulec zmianie. Jak czytamy na portalu infor.pl, próg dochodowy zostanie podwyższony do kwoty 2157,80 zł miesięcznie. Od 1 marca 2023 r. z urzędu zostanie zmieniona wysokość świadczenia uzupełniającego, przy zastosowaniu podwyższonych w ramach waloryzacji kwot. Wynika to z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Pieniądze ze świadczenia 500 plus dla seniora wypłacane są co miesiąc i dożywotnio. Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub drogą internetową - poprzez Profil Zaufany. Oprócz formularza konieczne jest załączenie dokumentów, które są dowodem na stan zdrowia przyszłego świadczeniobiorcy. Wnioskować nie trzeba osobiście. Może to zrobić w imieniu osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji osoba bliska.