Są chętni na domowe bunkry. Firma spod Łodzi ma pierwszych klientów. Cena? Tanio nie jest

Bunkry zyskują na popularności również w Polsce. Firma Studio Wektor spod Łodzi oferuje przydomowe schrony za niemal pół miliona złotych i ma już klientów. Studio Wektor ma rozpocząć budowę pierwszego obiektu na wiosnę w 2023 roku.

Miliarderzy gotowi są zapłacić każde pieniądze za luksusowe bunkry, aby przetrwać ewentualne globalne kryzysy, jak np. światowy konflikt zbrojny. Niektórzy twierdzą jednak, że bogactwo i niekonwencjonalne pomysły, jak kolonizacja Marsa, doprowadziło ich do pewnego rodzaju odizolowania, oderwania od rzeczywistości i realnych problemów współczesnego świata. "Dla nich przyszłość technologii opiera się tak naprawdę na jednej rzeczy: na ucieczce" - pisze Douglas Rushkoff, amerykański socjolog i autor tekstów o przyszłości technologii w książce "Survival of the Richest". Jej fragment ukazał się niedawno w brytyjskim "The Guardian".

Luksusowe schrony z basenami i barem. Kosztują miliony

Powyższe nie zmienia jednak faktu, że bezpieczeństwo zawsze kosztuje. Do najpopularniejszych na świecie firm, które zajmują się budową luksusowych schronów dla najbogatszych, należą m.in. Vivos i Rising S Company. Schrony firmy Vivos to luksusowe, podziemne apartamenty, w całości tworzące kompleks, w którym mieszkańcy mają dostęp zarówno do części wspólnych, jak i wydzielonej sfery prywatnej.

Europa One, schron znajdujący się na terenie Niemiec, uznaje się za jeden z najbardziej luksusowych budynków tego typu. To prawdziwy apartamentowiec o powierzchni mieszkalnej 232 metrów kwadratowych. Wyposażony jest m.in. w baseny, sale gimnastyczne i bar.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Vivos Europa One pozwoli wybranym rodzinom samodzielnie przetrwać praktycznie każdą katastrofę przez kilka lat bez konieczności powrotu na powierzchnię" - czytamy w materiałach firmy. Cena takiego luksusowego bunkra wynosi 2 mln euro.

Z kolei Rising S Company ma w swojej ofercie wielki bunkier przeznaczony zarówno dla dużych rodzin, jak i małych firmy czy społeczności. Zawiera m.in. siłownie, suszarnie i pralnie, wielką jadalnię oraz magazyn na żywność. Cena? Ponad 1,8 mln dolarów.

Bunkry w Polsce zyskują na popularności. Powód? Wojna w Ukrainie

Luksusowe zaczynają być popularne również w Polsce. Przykładowo firma Flize Gres z Gdańska zbuduje w okolicy Łodzi megaschron, który pomieści około 200 osób - podaje Onet. Podziemny bunkier będzie miał lokale o pow. 20 m kw. Firma sprawdza zainteresowanie ze strony klientów, a mieszkania w bunkrze nie są jeszcze wycenione. Oferta gdańskiej spółki pojawiła się w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Kolejna firma, Studio Wektor, która znajduje się na obrzeżach Łodzi, oferuje budowę przydomowych schronów za niemal 500 tys. zł. W tej cenie można otrzymać podziemną monolityczną konstrukcję żelbetonową, wyposażoną m.in. w filtrowentylację, która ma ochronić mieszkańców obiektu m.in. przed skażeniami atomowymi, chemicznymi i biologicznymi. Schron zasila energia doprowadzana z domu, a w momencie odcięcia tego źródła, energie dostarczą akumulatory żelowe, które w wersji "oszczędnościowej" zapewnią prąd na miesiąc. Oferta za ok. pół miliona zł zawiera również wyposażenie schronu - chodzi o pojemniki na wodę o łącznej pojemności 600 litrów, toaletę chemiczną oraz zbiornik na brudną wodę - czytamy na stronie firmy.

Właścicielka firmy Studio Wektor powiedziała, że ma już pierwszych klientów. - Dwóch z nich ma domy pod Warszawą. Do tego dochodzą właściciele domów pod Gdańskiem i pod Wrocławiem oraz jeden z Kaszub - wyjaśniła w rozmowie z Onetem. Dodała, że klienci dokonali już pierwszych wpłat, a budowa pierwszego takiego schronu firmy spod Łodzi planowana jest na wiosnę 2023 r.

"W Polsce praktycznie nie ma schronów. Miejsca - wraz z uwzględnieniem wielu odcinków warszawskiego metra - wystarczy dla zaledwie 3 proc. naszej populacji. Dla porównania w Skandynawii, a zwłaszcza w Finlandii na miejsce w schronach może liczyć 73 proc. ludności. W Szwajcarii jest 350 tys. bunkrów komunalnych i do tego nieskończona ilość prywatnych pokrywających aż 100 proc. populacji tego małego i bezpiecznie położonego kraju" - czytamy na stronie projektu Schron.pro firmy Studio Wektor. Podkreślono, że oferta budowy prywatnego schronu zabezpieczającego przed zróżnicowanymi zagrożeniami kierowana jest do właścicieli prywatnych posesji, zwłaszcza podmiejskich.

Zobacz wideo Ostre słowa ambasadora Ukrainy. "[Putin] musi zrobić to, co zrobił facet w Berlinie w bunkrze w maju 1945 roku"
Więcej o: