Czy sklepy są otwarte 11 listopada? Gdzie zrobić zakupy w Święto Niepodległości?

Narodowe Święto Niepodległości przypada w tym roku w piątek. Czy dzień ten jest wolny od pracy i szkoły? A co ze sklepami? Czy 11 listopada zrobimy zakupy?

11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku - po 123 latach zaborów (1795-1918). Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, a przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Czy tego dnia obowiązuje zakaz handlu? Gdzie podczas Święta Niepodległości zrobimy zakupy? 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Czy 11 listopada sklepy są otwarte?

Odpowiadamy: piątek 11 listopada, gdy obchodzimy Święto Niepodległości, to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Oznacza to, że tego dnia większość sklepów (supermarketów, sklepów wielkopowierzchniowych, galerii handlowych, marketów budowlanych itd.) będzie zamknięta. Mimo to, jeżeli nagle okaże się, że brakuje nam jakiegoś potrzebnego składnika, nic nie jest jeszcze stracone. Nadal jest bowiem kilka punktów, które pozostają czynne niezależnie od zakazu handlu i z powodzeniem zrobimy w nich zakupy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Święto Niepodległości 11 listopada - gdzie zrobimy zakupy?

Zakaz handlu w niedziele i święta obowiązuje nie we wszystkich punktach usługowych. 11 listopada możemy zrobić więc zakupy w:

  • sklepach, w których za ladą stanie właściciel (a więc: osiedlowe sklepiki, Żabki, Carrefoury Express i inne sklepy działające na zasadzie franczyzy);
  • sklepach na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych;
  • stacjach benzynowych;
  • niektórych aptekach (trzeba jednak sprawdzić, które placówki mają aktualnie swój dyżur);
  • lokalach gastronomicznych.
Więcej o: