Wszystkich Świętych w Niemczech - w których landach jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Wszystkich Świętych wypada 1 listopada - w tym roku jest to wtorek. W Polsce jest to święto wolne od pracy - a jak jest w Niemczech? Jak się okazuje, tylko w niektórych landach jest to święto obchodzone na zasadach podobnych, co w naszym kraju.

Wszystkich Świętych to święto chrześcijańskie, które w Polsce jest także dniem wolnym od pracy. Tego dnia Polacy udają się na cmentarze, by wspomnieć swoich bliskich zmarłych. Datę święta ustanowił papież Grzegorz IV - wcześniej zmarli byli upamiętniani w niedzielę po Zielonych Świątkach (w maju-czerwcu). Jaki był powód? 1 listopada jest już po żniwach - było więc też więcej jedzenia, by spotkać się w większym gronie rodziny. 

Zobacz wideo Paliwa coraz droższe. Dlaczego Niemcy mają podobne ceny?

Niemcy - w których landach Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy?

Nie w każdym landzie dzień Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy. Wypada on jedynie w landach o charakterze katolickim. W Niemczech są to więc landy:

  • Badenia-Wirtembergia,
  • Bawaria,
  • Nadrenia Północna-Westfalia,
  • Nadrenia-Palatynat,
  • Saara.

Dzień wolny od pracy wypada tylko w pięciu z 16 landów związkowych. W pozostałych: Berlin, Brandenburgia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia - 1 listopada nie jest traktowane jako święto.

W niektórych landach natomiast 31 października obchodzone jest Święto Reformacji, które jest dniem wolnym od pracy. Święto to obchodzone jest w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Hamburgu, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii, Szlezwiku-Holsztynie, Hamburgu, Dolnej Saksonii i Bremie.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemcy. Jak wygląda święto Wszystkich Świętych w landach katolickich?

W pięciu wyżej wymienionych katolickich landach nie można organizować głośnych imprez tanecznych - w niektórych landach kluby mogą jednak działać w określonych godzinach. Zamknięte tego dnia są przede wszystkim: bazary, targi, sklepy i ludowe festyny. Wyjątkami, którym nie są objęte zakazem handlu, są piekarnie i kwiaciarnie. Te miejsca mogą być jednak otwarte tylko przez pięć godzin. 

1 listopada w Niemczech odbywają się msze, podczas których wspominani są święci i męczennicy. W niektórych landach w południe ma miejsce poświęcenie grobów. Po południu mieszkańcy zapalają znicze na grobach zmarłych, które są nazywane "światełkami duszy". 2 listopada, w Zaduszki, również odwiedza się groby zmarłych - jest to też dzień przede wszystkim poświęcony na wspominanie bliskich, którzy zmarli - a nie chrześcijańskich świętych.

Więcej o: