Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano list intencyjny z Koreańczykami

Prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP podpisały w Seulu list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie).

Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię jądrową w Pątnowie. W Seulu podpisano właśnie listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji.

Podpisy pod pierwszym dokumentem złożyły koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK (kontrolowana przez Zygmunta Solorza) i PGE (nadzorowana przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina). Wszystkie one miałyby finansować budowę. Drugi dokument podpisali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang. Rządy obu krajów deklarują bowiem wsparcie dla inwestycji.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy atom uratuje polską energetykę?

Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano list intencyjny z Koreańczykami

Projekt docelowo powinien zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce, ale przede wszystkim przez następne 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom domowym tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r."

- czytamy w komunikacie PGE.

Kilka dni temu polski rząd ogłosił, że w ramach państwowego programu, elektrownię atomową w Polsce miałby zbudować amerykański koncern Westinghouse. Koreańska inwestycja byłaby uzupełnieniem amerykańskiej. Rząd chce, aby w sumie w Polsce powstały trzy elektrownie.

Szczegóły finansowe oraz dokładna lokalizacja koreańskiej inwestycji powinny być znane do końca roku. Przedstawiciele rządu nieoficjalnie przyznają, że jest możliwe, iż pierwsze reaktory zarówno w "amerykańskiej" jak i "koreańskiej" elektrowni byłyby gotowe w 2033 roku.

Polski rząd przekonuje, że postawienie elektrowni atomowych pozwoli Polsce odejść od gazu i węgla. W przyszłości energia w kraju ma być oparta o źródła odnawialne oraz o atom.

O podpisaniu listu intencyjnego informuje również południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, która zwraca uwagę na to, że jeśli oba kraje zawrą ostateczną umowę na projekt, będzie to pierwszy eksport elektrowni jądrowej Korei Południowej od czasu inwestycji z 2009 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ministerstwo przemysłu w Seulu podpisało również z polskim ministerstwem aktywów państwowych protokół ustaleń w sprawie aktywnego wspierania projektu i wzmocnienia dwustronnej współpracy w sektorze energetyki jądrowej.

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie mogłaby być wsparciem dla kluczowego dla kraju programu energetyki jądrowej Polski

- powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: