Inflacja zjada 500 plus. Ile jest obecnie warte świadczenie na dzieci?

500 plus powinno zmienić nazwę. Flagowy program Prawa i Sprawiedliwości, przez historycznie wysoką inflację, nie ma tej samej wartości, co jeszcze kilka lat temu. Ile rzeczywiście jest warte świadczenie 500 plus?

W poniedziałek 31 października Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. w stosunku do zeszłego roku. W porównaniu ze wrześniem ceny wzrosły aż o 1,8 proc. Oznacza to, że niewaloryzowane świadczenia rodzinne, w tym m.in. 500 plus, z miesiąca na miesiąc traci na wartości.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Kilka lat może utrzymać się dwucyfrowa inflacja

500 plus powinno zmienić nazwę? Świadczenie ma coraz niższą wartość

Przy wysokiej inflacji słabnie realna wartość posiadanych pieniędzy. Oznacza to, że za tę samą kwotę można kupić mniej produktów, niż jeszcze rok wcześniej - a czasami nawet miesiąc czy dwa wcześniej. Dotyczy to także świadczeń, które przy braku waloryzacji są mniejszym wsparciem dla pobierających je osób.

W kwietniu 2016 roku ruszył program Prawa i Sprawiedliwości - 500 plus. Przy obecnej inflacji świadczenie nie jest już jednak tak samo pomocne, a rząd na razie nie chce słyszeć o waloryzacji. Według szacunków Business Insider Polska, 500 plus to już niemal "140 minus" - 500 złotych z kwietnia 2016 roku odpowiada około 360 złotym w październiku 2022 roku. W ujęciu rocznym świadczenie warte jest już więc nie 6 tys., a niecałe 4,3 tys. złotych. 

Mateusz Morawiecki 700 Plus? Media: Morawiecki się nie zgadza. Jest też sondaż ws. 500 Plus

W 2018 roku PiS ruszył z wypłatami w ramach programu "Dobry start", nazywanego też wyprawką szkolną. Rodzice w wieku szkolnym mogą otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych. Dziś te pieniądze są warte 225 złotych. 

W 2022 roku zapoczątkowany został natomiast program, w ramach którego rodzice mogą otrzymać 12 tys. złotych na (drugie i kolejne) dziecko (tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) w wieku od 12 do 36 miesięcy. Dodatkowe 500 zł miesięcznie jest warte obecnie 60 zł mniej niż na początku roku. Z kolei "żłobkowe" - 400 złotych dla rodziców jedynaków - warte jest obecnie około 352 złotych. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w Warszawie podczas konferencji Są nowe dane o inflacji w Polsce. Szkoda gadać...

W lutym 2006 roku ruszyły natomiast wypłaty "becikowego". Z szacunków Business Insider Polska wynika, że w ciągu 16 lat, wartość świadczenia spadła z tysiąca zł do 592 złotych.

Sondaż. 500 plus tylko dla najbardziej potrzebujących?

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ibris na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 44 proc. ankietowanych opowiada się za tym, że 500 plus powinno być wypłacane tylko "najbardziej potrzebującym". 28 proc. respondentów opowiada się za utrzymaniem obecnych warunków wypłaty. 15,4 proc. badanych Polaków uważa, że świadczenie powinno zostać podniesione. 

Co ciekawe, aż 11,2 proc. ankietowanych jest zdania, że 500 plus powinno być całkowicie zlikwidowane. Zdania na temat programu PiS nie ma tylko 1,2 proc. badanych.

Więcej o: