Świadczenie pielęgnacyjne 2023 czeka waloryzacja, ale nie dwukrotna. Ile wyniesie? Komu przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone dla osób, które na co dzień opiekują się osobami z niepełnosprawnością. Jest dodatkiem, który co roku podlega waloryzacji. W związku z tym osoby pobierające to świadczenie mogą spodziewać się, że w 2023 roku jego kwota będzie wyższa. W przeciwieństwie do minimalnego wynagrodzenia zostanie jednak podniesiona tylko raz. Ile wyniesie? Wyjaśniamy.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom sprawującym stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Prawo do świadczenia mają nie tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, ale też opiekunowie faktyczni dziecka lub osoby, które są dla małoletniego rodziną zastępczą spokrewnioną.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 132

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Komu przysługuje?

Świadczenie może pobierać jednak tylko osoba, która zrezygnowała z zatrudnienia lub pracy zarobkowej na rzecz podjęcia opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Podjęcie się pracy równałoby się z odebraniem prawa do pobierania pieniędzy z tytułu świadczenia pielęgnacyjnego.   

Świadczenie pielęgnacyjne jest corocznie waloryzowane, a jego wysokość jest związana z podwyżką wynagrodzenia minimalnego. W przyszłym roku minimalna pensja ma wzrosnąć dwa razy. Jednak świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie tylko raz. Przepisy przewidują bowiem maksymalnie jedną podwyżkę na rok.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ile wyniesie?

Policzmy więc. Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia ma wzrosnąć z 3010 zł do 3490 zł. Z tego wynika, że wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wyniesie 15,94 proc. - podaje infor.pl. Oznaczałoby to wzrost świadczenia w styczniu 2023 roku z 2119 zł do 2457 zł. Na oficjalne ogłoszenie zwaloryzowanej kwoty minister rodziny i polityki społecznej ma jednak czas do 15 listopada.   

Osoby, które ubiegają się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, powinny złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Osoba, która składa wniosek, powinna mieć przy sobie dokument tożsamości. Ważne jest także dołączenie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz orzeczenie o niepełnosprawności. 

Więcej o: