Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Anna Moskwa potwierdza preferowaną lokalizację

Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej w woj. pomorskim. W środę rząd ma przyjąć projekt ustawy, który to reguluje.

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa przygotowała projekt ustawy, który potwierdza, gdzie może znaleźć się pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Preferowaną lokalizacją jest gmina Choczewo w województwie pomorskim - informuje TVN24.

Lokalizacja w dokumentach rządowych nosi nazwę "Lubiatowo-Kopalino" - pochodzi od dwóch wsi położonych ok. 8 km na północ od Choczewa. Potwierdzają się zatem informacje, która Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ogłosiła w grudniu 2021 roku. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 132

To tu powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa? Budowa ma ruszyć w 2026 roku

Wybór lokalizacji umotywowano koniecznością "zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa" - czytamy w rządowych dokumentach. 

Partnerem strategicznym inwestycji ma być amerykańska firma Westinghouse. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wyborze partnera polskiego programu energetyki jądrowej w piątek. 

Jacek Sasin potwierdza

W sobotę głos w sprawie zajął wicepremier i minister aktywów państwowych. "Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański Westinghouse. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski" - zadeklarował Jacek Sasin.

Polski rząd pracuje też nad budową drugiej elektrowni. W poniedziałek  ZE PAK, przedsiębiorstwo kontrolowane przez Zygmunta Solorza (pośrednio poprzez Argumenol Investment Company Limited, które posiada blisko 66 proc. akcji) ogłosiło podpisanie - wraz z PGE oraz koreańskim koncernem KNHP - listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie). Od 2020 r. prezes zarządu ZE PAK jest Piotr Woźny, który od 2015 do 2018 r. pełnił funkcje wiceministra najpierw w Ministerstwie Cyfryzacji, a następnie resorcie przedsiębiorczości i technologii.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: