Jacek Sasin: "Elektrownie atomowe w Polsce mają działać już za 10-11 lat". Gdzie będą się znajdować?

- Za 10-11 lat w Polsce będą działać dwie elektrownie atomowe - zadeklarował Jacek Sasin. W poniedziałek potwierdzono, że jedną z nich zbuduje koncern z Korei Południowej. Podpisano bowiem list intencyjny w Seulu. Elektrownia prawdopodobnie powstanie w Pątnowie w województwie wielkopolskim. Drugą "atomówkę" ma zbudować amerykańska firma Westinghouse.

Prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP podpisały w poniedziałek w Seulu list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Projekt będzie realizowany przez podmioty biznesowe we współpracy z Koreą Południową osobno, czyli poza rządową umową w sprawie budowy elektrowni jądrowej we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse.  

Zobacz wideo Czy atom uratuje polską energetykę?

Dwie elektrownie atomowe w Polsce

- Będziemy budować jednocześnie dwie elektrownie - jedną w ramach projektu rządowego i jedną, która jest projektem biznesowym, ale realizowanym przez bardzo poważne podmioty - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem.

W piątek w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do realizacji polskiego programu energetyki jądrowej wybrana została technologia amerykańskiej firmy Westinghouse. Oficjalne szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższych dniach. Minister aktywów państwowych złożył na antenie Polskiego Radia deklarację, iż pierwszy blok polsko-amerykańskiej elektrowni zacznie działać już w 2033 roku.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Elektrownie atomowe w Polsce już za 10 lat?

Podobnie jak koreańska inwestycja, której realizacja według Sasina ma zająć ok. 10 lat. Z czego od 4 do 5 lat ma być prowadzony proces przygotowawczy - czyli zbieranie dokumentacji i zgód. Rząd w podpisanym w piątek memorandum zobowiązał się wspierać ten proces, a samo studium wykonalności ma pojawić się jeszcze w tym roku.  

Budowa pierwszego reaktora ma się rozpocząć za dwa lata we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. 

Elektrownie atomowe w Polsce. Gdzie będą?

Wciąż niepewna jest ostateczna lokalizacja "atomówek". Wszystko wskazuje na to, że koncern z Korei Południowej zbuduje elektrownię jądrową w Pątnowie, a Amerykanie zbudują siłownię na Pomorzu w gminie Choczewo. W tym przypadku rozważany jest jednak jeszcze jeden wariant lokalizacyjny: Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. 

Wicepremier Jacek Sasin wielokrotnie podkreślał, że energia jądrowa jest bezpieczna, przyjazna środowisku i tania. 

Więcej o: