Cena karpia 2022. Ile trzeba zapłacić za kilogram? Gdzie kupić najtaniej?

Wraz ze zbliżającym się okresem świąt Bożego Narodzenia, coraz więcej osób wypatruje w sklepach okazji do zakupu produktów i typowych dla tego okresu elementów wystroju. Jak w tym roku wyglądają ceny karpia? Ile aktualnie należy za niego zapłacić? Jaka będzie cena karpia w grudniu?

Przygotowanie się do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia nie będzie tanim zadaniem. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny wielu produktów drastycznie wzrosły i dotyczy to również podstawowych elementów kojarzonych z obchodzonymi pod koniec grudnia świętami. Wiadomo już, że w 2022 roku więcej będzie trzeba zapłacić m.in. za karpia.

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Cena karpia 2022 za kilogram

W połowie listopada 2022 roku cena karpia wynosi około 17 złotych za kilogram - taka stawka dotyczy okazu o wadze 1,7 - 2,5 kg bezpośrednio u hodowcy. Najczęściej zakup karpia w gospodarstwach hodowlanych jest korzystniejszy, jednak należy mieć na uwadze, że od początku grudnia cena karpia wzrasta średnio o około 2 zł za kilogram.

Średnia cena karpia żywego nie przekracza obecnie 20-25 złotych, choć oczywiście zdarzają się hodowcy, którzy sprzedają go za nieco wyższe stawki. Jeszcze tańszą opcją jest kupno w hurcie - w wybranych gospodarstwach hodowlanych dostępny jest już od 15 złotych za kilogram.

Cena karpia będzie rosnąć

Zarówno hodowcy, jak i sprzedawcy detaliczni zdążyli w ostatnich latach przyzwyczaić do tego, że w grudniu ceny karpii są wyższe niż w listopadzie. Nie inaczej powinno być w tym roku. Co jednak najgorsze, w porównaniu z 2021 rokiem szacuje się, że będzie trzeba zapłacić więcej o około 30%. Niewykluczone, że podwyżki cen w wybranych miejscach będą jeszcze wyższe.

Już na początku listopada karpie pojawiły się w ofercie popularnych supermarketów. W zależności od sieci ceny kształtują się od około 50 zł do nawet 70 zł za kilogram ryby. Od czego zależy cena karpia? Otóż decydując się na zakup w popularnych sieciach sklepów, do wyboru mamy karpia patroszonego, dzwonka karpia, ale też filet z karpia. Cena uzależniona jest zatem od tego, którą z wymienionych opcji wybierzemy.

Tegoroczne wysokie ceny karpia żywego są przede wszystkim spowodowane rosnącymi cenami zboża, czyli podstawowego pożywienia ryb. Jeszcze w ubiegłym roku hodowcy płacili za tonę około 700 złotych, podczas gdy w tym roku cena wynosi około 1300 złotych. Dodatkowo wpływ na rosnące ceny mają drożejące energia i paliwo.

Zobacz też: Ile zapłacimy za karpia w te święta? Ryba nie słyszała o inflacji, ale "bliżej świąt cena wzrośnie"

Więcej o: