Fiskus bez litości dla firm, które pomagają Ukrainie. "To bezduszne"

Skarbówka wydaje wiele interpretacji podatkowych niekorzystnych dla firm, które wspierają Ukraińców - alarmuje "Rzeczpospolita". Biznesy nie mogą skorzystać z ulg w CIT i VAT. - To bezduszne i anachroniczne podejście - komentuje w dzienniku doradca podatkowy Paweł Kuźmiak.

Firmy pomagające Ukraińcom, przekazując im np. żywność, ubrania albo pieniądze czy zapewniając zakwaterowanie, nie mogą skorzystać z preferencji podatkowych w CIT i VAT - alarmuje "Rzeczpospolita". Dziennik podaje przykłady odmownych interpretacji fiskusa - np. firm, które środków wpłaconych na konto fundacji czy towarów przekazanych ukraińskiemu kontrahentowi nie mogły rozliczyć w kosztach CIT. "Rzeczpospolita" wskazuje, że fiskus zanegował także możliwość odliczenia VAT przez spółkę, która przekazywała ukraińskim pracownikom jedzenie czy sprzęt AGD. 

Jak relacjonuje dziennik, skarbówka wskazuje, że zgodnie ze specustawą wydatki można zaliczać do kosztów podatkowych wyłącznie, gdy są realizowane za pośrednictwem np. fundacji czy samorządów, a nie "na własną rękę".

Fiskus nie widzi też w części przypadków związku między pozytywnymi ocenami prospołecznych (a przez to mających charakter promocyjny, marketingowy) działań danej firmy przez konsumentów, a jej poziomem sprzedaży. Tymczasem taki związek musi zostać wykazany, aby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Urzędnicy z uporem godnym lepszej sprawy wydają negatywne interpretacje w sprawie rozliczeń działań pomocowych, ciągle przytaczając argument, że potrzebny jest wyraźny związek wydatków z przychodem. To bezduszne i anachroniczne podejście. Opinia publiczna (...) chwali przedsiębiorstwa wspierające Ukrainę. Oczywiste jest, że przekłada się to na odczucia klientów, a co za tym idzie, przychody z działalności

- przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Kuźmiak, doradca podatkowy, partner w DSK Kancelaria.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Miliardy złotych wsparcia dla Ukrainy

Z danych ambasady Ukrainy w Polsce zebranych w polskich i ukraińskich ministerstwach wynika, że wartość pomocy humanitarnej i żywności, którą Polska wysłała do Ukrainy, wynosi ponad 1 miliard złotych. Wartość dostarczonego z Polski na Ukrainę sprzętu wojskowego i uzbrojenia to ponad 9 miliardów złotych. Polacy przekazali na Ukrainę także leki i sprzęt medyczny wart ponad 50 milionów złotych.

W drugiej połowie sierpnia br. ówczesny szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił, że wsparcie polskiego społeczeństwa dla Ukraińców przekroczyło już wartość 10 mld zł. 

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Więcej o: