Niższe rachunki za prąd. Zbliża się termin złożenia oświadczenia

Zbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej. Jeśli właściciel firmy dostarczy je po terminie, może spodziewać się znacznie wyższych rachunków za prąd.

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. "o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r." weszła w życie 4 listopada. Zostały w niej m.in. wyznaczone maksymalne ceny energii dla małych i średnich firm oraz wskazanych instytucji i podmiotów. Aby zapłacić rachunki w niższej cenie, należy złożyć wymagane oświadczenie. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

Mniejsze rachunki za prąd. Zbliża się termin

"Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie" - czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dokumenty można składać w formie papierowej lub elektronicznej u swoich dostawców energii. Wzór oświadczenia dostępny jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Dzienniku Ustaw.

Gospodarstwa domowe nie muszą składać wniosków o tańszy prąd

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. wprowadziła maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Wynosi ona 693 zł/MWh.

Cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).

Gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnego oświadczenia. Dostawca energii elektrycznej samodzielnie rozliczy odbiorcę. 

Więcej o: