Program Dobry Start to jeden z kluczowych programów socjalnych wprowadzonych przez obecny rząd. Dofinansowanie wyprawki szkolnej pomaga wielu rodzicom zakupić niezbędne wyposażenie dla dzieci. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczących się z niepełnosprawnościami - do 24 lat.
Rodzice mogą otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych na zakup wyprawki szkolnej bez względu na dochody. Według zapewnień pieniądze trafiają na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Na co można wydać dofinansowanie? Pieniądze te można przeznaczyć według zapotrzebowania np. na zakup podręczników, zeszytów, ale także wszelkich sprzętów niezbędnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.
Wniosek o dofinansowanie wyprawki szkolnej może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie "300 plus" dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Uwaga, już wkrótce upływa termin składania wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej. Zgodnie z regulacjami jest to możliwe od początku lipca do końca listopada.
Wniosek o Dobry Start można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną i przez portal Emp@tia ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Jak informuje ZUS w poniedziałek 21 listopada, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły właśnie także pierwsze wnioski o świadczenie Dobry start złożone przez aplikację mobilną mZUS. Uruchomiono ją 14 listopada. Od tego momentu pobrało ją prawie 8 tysięcy osób. Na razie przeznaczona jest dla korzystających ze świadczeń dla rodzin.
Jak poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, do tej pory przez aplikację złożono prawie 170 wniosków na blisko 250 dzieci. Jak dodaje prezes ZUS, możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to udogodnienie dla rodziców, którzy nie muszą w tym celu odwiedzać urzędów.
Z aplikacji można skorzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store. W przyszłości aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie żłobków.
Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby aktywować aplikację, klient musi połączyć ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE klient nie będzie mógł skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.