Rządowy program Mój Prąd z wyższymi zachętami. Od grudnia 2022 dopłaty nawet do 16 tys. zł

W ramach programu Mój Prąd rząd chce zwiększyć zachęty do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zwiększone dofinansowanie tłumaczone jest sytuacją gospodarczą, na którą składa się m.in. wysoka inflacja, a także kryzys energetyczny w Europie. O ile zwiększy się dodatek?

Na stronie internetowej programu Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował informację o zmianie poziomu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Program zakłada zwiększenie zachęty do nawet 16 tys. zł.

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zmiany w programie Mój Prąd

W ramach czwartej edycji programu Mój Prąd przewidziane jest zwiększenie dopłat do instalacji fotowoltaicznej. Od 15 grudnia dofinansowanie domowej instalacji zwiększy się z obecnych 4 tys. zł do 6 tys. zł. W przypadku zgłoszenia do dofinansowania magazynu energii, można uzyskać do 16 tys. zł. Poprzednia kwota wynosiła 7,5 tys. zł. 

Istotną informacją jest zmiana terminu składania wniosków. Nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd na lata 2021-2023, który rozpoczął się 15 kwietnia 2022 roku - miał trwać do 22 grudnia 2022 roku. Został jednak przedłużony do 31 marca 2023 roku.

Wyższe kwoty także dla dotychczasowych beneficjentów

Wyższe dopłaty będą mogli także uzyskać dotychczasowi beneficjenci. W tym celu nie będą musieli składać nowego wniosku. "Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania." - czytamy na stronie programu Mój Prąd.

Przyczyny podwyżek

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy podwyżki wysoką inflacją i postępującym kryzysem energetycznym. Od końca marca jednak wprowadzony został mniej korzystny system rozliczeń dla nowych instalacji. Poskutkowało to zmniejszeniem ilości przyłączeń instalacji do sieci. Mogło się to również przełożyć na decyzję o zwiększeniu kwot zachęt w ramach programu Mój Prąd.

Więcej o: