mBank wyłączy karty i aplikację w części krajów. Spokojnie, i tak pewnie rzadko tam bywasz

mBank poinformował klientów, że od 2023 r. zablokuje możliwość logowania do serwisu transakcyjnego i aplikacji mobilnej oraz korzystania z karty płatniczej w krajach objętych sankcjami. Jako przykład podał Iran. Pełnej listy krajów na razie nie ujawnił.
Jeśli będziesz przebywać w kraju objętym sankcjami, np. Iranie, to nie zalogujesz się do serwisu transakcyjnego, aplikacji mobilnej i nie skorzystasz z karty. Zmiana zacznie obowiązywać nie wcześniej niż 25 stycznia 2023 r. 

- podał mBank w komunikacie dla klientów. Dodał, że dokładną datę oraz listę krajów objętych sankcjami ogłosi później, w oddzielnej informacji.

Mimo wszystko można się mniej więcej domyślać, jakie kraje mogą znaleźć się na liście. Zapewne można się na niej spodziewać np. Korei Północnej, Kuby, Syrii czy Sudanu. O ile klienci nie obierają tego typu kierunków, z pewnością nie powinni obawiać się problemów z dostępem do bankowości elektronicznej czy płatnościami kartami. 

Od kilku miesięcy sankcjami objęte są też rosyjskie banki. Jak ostrzegał mBank, oznacza to, że przelewy na rachunki w tych instytucjach mogą być wstrzymane, zwrócone, a czasem mogą skutkować wręcz utratą wysłanych środków.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

mBank zapowiada też inne zmiany

Jeśli chodzi o podróże, to mBank (zresztą podobnie jak inne instytucje) poinformował także, że dostosowuje się do wejścia Chorwacji do strefy euro od początku 2023 r. Oznacza to m.in. usunięcie kuny chorwackiej z kantora internetowego czy grona walut, w których realizowane mogą być przelewy (zmiana od 27 grudnia).

Ciekawostką jest też fakt, że mBank pod koniec roku wycofa z oferty kredyt samochodowy. Dla osób, które spłacają już takie zobowiązanie, nie zmieni się nic. Po prostu - mBank nie będzie już udzielał nowych kredytów samochodowych - tj. takich, których zabezpieczeniem jest (zwykle) umowa przewłaszczenia warunkowego oraz umowa cesji praw z polisy AC. Oczywiście wciąż będzie można zakup auta sfinansować kredytem gotówkowym.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: