Niższe rachunki za prąd. Sprzątaj w konkretnych godzinach - kiedy jest najtaniej?

W związku z wysoką inflacją warto szukać sposobów na oszczędzenie. Okazuje się, że w prosty sposób możemy wpłynąć na rachunki związane z prądem. Wystarczy odpowiednio dobrać taryfę energetyczną oraz dostosować ją do naszych potrzeb.

Ceny prądu są zależne od danej taryfy prądowej, z której korzystamy. Na polskim rynku wyróżniamy taryfy skierowane do gospodarstw domowych oraz firm. Czym się kierować podczas wyboru taryfy i która z nich jest najkorzystniejsza?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Jakie wyróżniamy taryfy prądowe? Czym się cechują?

Taryfa prądowa jest to plan cenowy, według którego jest obliczane zużycie prądu z określonym odbiorcą. Oznacza to, że w zależności od rodzaju taryfy, ceny prądu mogą być takie same w ciągu doby lub mogą się różnić w zależności od godziny czy dnia tygodnia. W Polsce są oferowane cztery główne grupy taryfowe. Są one oznaczone za pomocą symboli literowych, które oznaczają grupę taryfową oraz poprzez dwie cyfry (jedna z nich oznacza moc umowną, a druga liczbę stref). Grupy taryfowe oznaczamy więc literami:

  • G - przeznaczona dla gospodarstw domowych,
  • C - przeznaczona dla małych firm i gospodarstw rolnych,
  • B - przeznaczona dla dużych firm,
  • A - przeznaczona dla największych odbiorców.

Moce umowne są oznaczone cyframi: 1 - moc umowna do 40 kW, 2 - moc umowna powyżej 40 kW. Strefy oznaczamy cyframi od 1 do 4. Zatem oznaczenie taryfy prądu np. G12 oznacza taryfę dla gospodarstw domowych, o mocy do 40 kW, rozliczaną dwustrefowo. Swoje taryfy szczegółowo opisują największe spółki energetyczne w Polsce tj. Tauron, PGE, Enea czy E-ON - informuje portal optimalenergy.pl.

Rachunki za prąd. Która taryfa prądowa jest najkorzystniejsza?

Obecnie powinniśmy z rozwagą korzystać z prądu, co pozytywnie wpłynie na rachunki oraz Krajowy System Energetyczny. KSE jest zbiorem urządzeń, które realizują proces wytwarzania, przesyłania, rozdzielania, magazynowania oraz użytkowania energii elektrycznej. To od niego zależy bezpieczeństwo energetyczne w kraju. Jeśli będziemy korzystać odpowiednio z poszczególnych taryf, zadbamy o oszczędność energii.

W Polsce najczęściej korzystamy z taryfy G11 - stawka za energię przez całą dobę jest jednakowa. Jest odpowiednia dla gospodarstw domowych, które mają to samo zużycie energii, niezależnie od pory dnia lub nocy. Korzystna jest też taryfa G12 - w niej możemy korzystać z urządzeń za niższą stawkę w określonych godzinach. Strefy czasowe, które są najkorzystniejsze, wyznaczają poszczególni dostawcy. Na niższe opłaty najczęściej możemy liczyć nocą i nad ranem, czyli w godzinach od 22:00 do 6:00. Wtedy warto korzystać z urządzeń, które wymagają największego zużycia energii elektrycznej.

W związku z tym, że niewiele osób włącza w nocy pralkę czy zmywarkę, operatorzy często wprowadzają tańsze stawki również między 13:00 a 15:00. W tym czasie będzie więc opłacalne korzystanie z urządzeń, które wymagają większej ilości prądu - przekazuje optimalenergy.pl.

Taryfa G12n umożliwia korzystanie z niższych stawek za energię w godzinach pozaszczytowych oraz w niedziele. Natomiast dzięki taryfie G12w zapłacimy mniej za prąd, gdy zużycie energii przypada w gospodarstwie domowym w sobotę i niedzielę. Ulgi w tej taryfie obowiązują podczas całego weekendu - w godzinach szczytu i poza nimi. Jeśli więc najwięcej energii zużywamy przez cały weekend, ta opcja jest najbardziej opłacalna.

Jeśli ogrzewamy dom prądem, taryfa G13 jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niej cena stawki za energię elektryczną jest uzależniona od pory dnia oraz od danego okresu w ciągu roku. Skorzystają z niej osoby, które w ten sposób ogrzewają dom - stawki są niższe od 1 kwietnia do 30 września. Szczególnie w dni robocze, od godz. 13:00 do 19:00, a także od 22:00 do 7:00 i podczas weekendów. Od 1 października do 31 marca w dni robocze od 13:00 do 16:00, a także od 21:00 do 7:00, dotyczy to również weekendów.

Więcej o: