Jak oszczędzać prąd? "Gotuj obiad pod przykryciem". Przypominamy rady Tauronu [LISTA]

"Mądre gospodarowanie prądem jest nie tylko ekologiczne, ale i oszczędne" - przekazało w zeszłym roku polskie przedsiębiorstwo energetyczne Tauron Polska Energia. W związki z wysokimi cenami prądu i kryzysem energetycznym przypominamy listę porad na oszczędzanie przygotowaną przez przedsiębiorstwo.

W ciągu ostatnich tygodni polski system energetyczny znalazł się na krawędzi. Ceny prądu odnotowały najwyższe poziomy w historii. Zdaniem ekspertów problemem jest m.in. trudno dostępny i drogi węgiel. Jego ceny na zagranicznych rynkach sięgają 400 dol. za tonę. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Ceny prąd mogą być rekordowe

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin przewiduje, że podwyżki cen prądu w przyszłym roku mogą być rekordowe.  

- Spodziewamy się, że jeśli rynek będzie się nadal tak kontraktował, to w kontekście płatności dla klienta wynikających z taryf, rachunki w przyszłym roku mogą wzrosnąć co najmniej o kilkadziesiąt procent. (…) Efektem tego rynku może być bezprecedensowy wzrost taryf. Taki, jakiego nie widzieliśmy do tej pory - mówił.  

Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl jedynie Polska Grupa Energetyczna nie przewiduje zmiany taryf w bieżącym roku. Wniosek o taką zmianę złożyli już za to inni sprzedawcy prądu: Enea, Energa Obrót oraz Tauron. Najmniejszą, bo 6 proc. podwyżkę planuje wprowadzić właśnie Tauron.  

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.p

Prąd. Domowe sposoby na oszczędzenie energii

Przypominamy osiem rad na skuteczne oszczędzanie domowego prądu przygotowane w zeszłym roku przez Grupę Tauron. Mogą okazać się wyjątkowo przydatne w obliczu przyszłych możliwych podwyżek i kryzysu energetycznego

  1. Wykorzystuj światło dzienne 
  2. Pamiętaj o wyłączaniu światła 
  3. Wymień żarówki na energooszczędne 
  4. Gotuj potrawy pod przykryciem 
  5. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu 
  6. Nie przegrzewaj mieszkania 
  7. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę 
  8. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia
Więcej o: