Dodatek elektryczny. Od dziś można składać wnioski o świadczenie. Ile wyniesie? [KWOTY]

Dodatek elektryczny to jednorazowe świadczenie, które ma być odpowiedzią rządu na rosnące ceny energii. Od 1 grudnia rozpoczął się nabór wniosków o to świadczenie. Komu przysługuje dodatek elektryczny? Ile wyniesie? Wyjaśniamy.

"Gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek elektryczny" - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wnioski będzie można składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. 

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Politycy nas na ten kryzys nie przygotowali

Dodatek elektryczny. Ile wynosi świadczenie? 

Dodatek elektryczny przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. "Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen" - wyjaśnia resort środowiska. 

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.  

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek elektryczny. Jak złożyć wniosek?

Resort środowiska przypomina jednak, że w przypadku podwyższonej kwoty, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. 

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie także uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. We wniosku trzeba oświadczyć również, że nie pobiera się innych dodatków wprowadzonych przez rząd takich jak np. dodatek węglowy

Dodatek elektryczny nie przysługuje też gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE. 

Dodatek elektryczny. Gdzie złożyć wniosek?

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Na dopłaty rząd przeznaczy ok. 1 mld zł. 

Więcej o: