Inflacja w Turcji spadła po raz pierwszy od ponad roku. Minister finansów ogłasza wątpliwy sukces

Inflacja w Turcji spadła w listopadzie po raz pierwszy od ponad roku. Wciąż jest jednak szalenie wysoka i wynosi 84,39 proc. - w październiku wskaźnik był na poziomie 85,51 proc. Minister skarbu i finansów Turcji Nureddin już ogłosił, że inflacja weszła w trend spadkowy.

W listopadzie inflacja Turcji spadła po raz pierwszy od maja 2021 roku i tym samym przerwała trwający od 17. miesięcy wzrostowy trend. W ujęciu rocznym wskaźnik wyniósł 84,39 proc., a w ujęciu miesięcznym 2,88 proc. - poinformowała agencja Associated Press. Ostatnio tak wysoki wskaźnik wzrostu cen odnotowano 24 lata temu, gdy inflacja wyniosła ponad 85 proc.   

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Inflacja. Turcja wchodzi w trend spadkowy?

Najgwałtowniejszy wzrost cen w skali roku nastąpił w sektorze transportowym - o 107 proc. Duży skok odnotowano też w przypadku cen żywności i napojów bezalkoholowych - 102,55 proc. 

"Jak wcześniej stwierdziliśmy za pośrednictwem różnych mediów, zostawiliśmy za sobą szczyt inflacji i weszliśmy w trend spadkowy - o ile nie nastąpi nieoczekiwany rozwój sytuacji na świecie" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister skarbu i finansów Nureddin Nebati. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Turcja zakłamuje wysokość inflacji?

Warto jednak podkreślić, że wielu ekspertów ma wątpliwości co do tego, czy podawane przez turecki rząd dane o inflacji są prawdziwe. W czerwcu dr Karol Wasilewski z Agencji Analitycznej NEOŚwiat wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl, że TUIK (turecki urząd statystyczny) odpowiedzialny za przygotowanie koszyka inflacyjnego jest podległy rządzącym. 

Poza tym w ostatnich miesiącach wielu oficjeli odpowiedzialnych za dane statystyczne złożyło rezygnacje. - Zakłada się, że to przejaw presji politycznej i osoby odpowiedzialne za te dane nie chcą być utożsamianie z ich zaniżaniem - wyjaśniał Wasilewski. Obecnie nieoficjalne źródła podają, że rzeczywista inflacja w Turcji wynosi 170,7 proc. 

Turcja obniża stopy procentowe

Większość banków centralnych na świecie podwyższa stopy procentowe, by wyhamować gospodarkę, a razem z nią inflację. Przeciwnikiem podwyższania stóp procentowych jest jednak prezydent Turcji Recep Erdogan. Tamtejszy rząd w ramach polityki antyinflacyjnej obniża stopy od ubiegłego roku. Ostatni raz w październiku obniżono je aż o 150 punków bazowych, z 10,50 proc. do 9,00 proc. 

Więcej o: